şükela:  tümü | bugün
  • emre kongar'in remzi kitabevi'nden çıkan kitabının ismi..
  • demokrasinin uygulanabilmesi için toplumun belli bir üretim, eğitim ve refah düzeyine ulaşmış olması gerektiğini savunan, 1923-1945 yılları arasında da türkiye’de bu malzeme olmadığından, emre kongar'ın tek parti iktidarını diktatoryayla eş değer tutanlara cevap niteliği taşıyan son kitabı.
  • emre kongar hocamızın, ekim 2007'de çıkan kitabı.

kitapta 17 ana başlık altında "demokrasimiz"i etkileyen tüm etmenleri, onu oluşturan değerler ve olgularla birlikte incelemekte ayrıca şu sıralar gündemi meşgul eden buzdağı kılıklı birçok sorunun derinlerine inerek, çözüm yolunun nerelerden geçebileceğinden bahsetmektedir. üslubu, emre hocanın tüm kitapları gibi yarı sohbet havasındadır, sıkmadan anlatır. kısaca kafamızın karışıklığını gidermesi açısından yararlı ve okunması gerken bir kitaptır.

ayrıca (bkz: tarihimizle yüzleşmek)
  • yakında çıkacak olan baykal'la yüzleşmek 'le bitecek serinin 2. kitabı. * olmamış bir kapak tasarıma da sahiptir bu arada.
  • kitabin ilk bolumlerinde ele alinan demokrasi kavramini her ne kadar sadece ornek teslik etmesi acidindan turkiyedeki yanlis uygulamalar gosterilse de butun ornekler mumkun oldugunca objectif ve dogru. isin kotu tarafi ise yapilan yanlis uygulamarin (bkz: antidemokratik) hayatimizla cok fazla ic ice olmasi. kendi ulkemi kotuluyorum gibi gozuksede aslinda yapilan , kitapta da aciklandigi gibi, karsit veya benzer fikirlerin ayni olcude soz sahibi olmasi ve demokrasiyi olusturan olay. demokrasinin gercek anlamda ne olmasi gerektigini bana ogrettigi ve turkiyede ne kadar yozlastigini gozume soktugu icin emre kongara burdan tesekkur ediyorum.
  • kongar hocamızın bu kitabı okunmaya ve hatta bir kac kez okunmaya deger onemli bir eserdir.

bu kitabın ismindeki "demokrasimizle yuzlesmek" cumlesi, kafamda kelimelerin yarattıgı bir bosluk dogurmustur.
    sadece bu cumleyi gunlerce dusunmek gerekmektedir.

"olan",, realitede "varolan" seylerle yuzlesmek mumkundur.
    olmayan bir sistemle yuzlesmek nasıl olabilecektir..
    hic tanısmadıgın biriyle , hic tatmadıgın bir yemekle, hakkında hic bir bilgin olmadıgı bir hayvanla, hic yasamadıgın bir askla .. nasıl yuzlesilirse..
    demokrasi ile de oyle yuzlesilebilir.
  • bir emre kongar kitabi...remzi kitabevinden cikmis 318 sayfa...ve sanirim fiyati 15 ytl.

emre kongar i daha onceki kitaplarindan ve tv den taniyordum ama bu kitap kendisini tanimak icin gercekten gerekli.

ben soyle tanidim...kendi siyasi gorusunun iktidarda olmamasini demokrasiye aykiri bulan kisi...benim darbem iyi seninkisi kotu diyen kisi…tanimlamalari kendi kafasina gore yeniden yapan ve dolayisiyla gerceklerden bu kadar uzak olmasini tv ekranlarinda secim tahmininde de gosteren yanilan ve sasiran kisi

kitaptan ornek verelim tanimlamalar uzerine... emre kongar asagida bilimi tanimliyor...dikkat.

bilim dogru sorulari sorma ve bunlarin yanitlarini ulasmak icin dogru yontemleri kullanma sanatidir. (sayfa 51)

bu tanim tam bi komedidir mesela...bu kadar havada bi bilim tanimi mi olur? bilim bu yaaa dogru soru dogru yontem sanat falan...rahmetli karl popper bildigim kadariyla kibar bi adamdi ama bu tanimi gorse sanirim pataklardi sahibini.

dogru soru ne demek dogru yontem ne demek allah askina...bi de onlari tanimlamak lazim simdi...offf offff.

kendi icinde acayipliklerde var kitapta yine ornek verelim...ayni sayfada soylenen seylere bakin.

demokrat olmak her seyden once insanin kendine guvenmesini gerektirir (sayfa 64 ilk paragraf)

o halde demokrat olmanin onkosulu sizin kendinize guvenmenizden de once bi ortam sorunudur (sayfa 64 sondan ikinci paragraf)

sanirim bazi seyler oturmamis...hayir insanin kafasinin karisik olmasina hicbir itirazim yok...benimde kafa karisikligim ve celiskili dusuncelerim olabilir ama kalkip henuz bunlari kitaplastirmadim.

belki de turkcede sorun var anlatamadi anlatmak istedigini ama yukarida herseyden once deyip sonrada onlardan da once diye devam etmek sanirim baska turlu aciklanamaz.

kuskusuz ki herhangi bi kitabi elinize alsaniz mutlaka yanlislar celiskiler bulabilirsiniz ama yazarinin demokrat oldugu bilinen (kendisi oyle soyluyor en azindan) adi demokrasimizle yuzlesmek olan kitapta yazar darbelerde secici davraniyorsa bu iste gercekten bi tuhaflik var...kardesim ben demokrat falan degilim dese anlarim ama onun disinda benim darbem iyi seninki kotu...benimkisi demokrasi yonunde atilmis bi adim seninkisi gerileme derse sanki komik olur...bu konuda da kitaptan ornekler verilebilir.
  • an itibariyle 10 liraya satin aldigim ve okumaya basladigim emre kongar kitabi.

edit: demokrasimizle degil de akp ile yuzlesmek olmus biraz.
  • sağcı demokrasi hakkında bildiklerimizin dışında sol ve merkez ideolojilerle de yüzleştirmesini beklemiştim onun yerine dinci oligarşiyi okuduk.
    tarihimizle yüzleşmek kitabı kadar değil malesef.