şükela:  tümü | bugün
 • kelime anlamı olarak "demokrasi yanlısı" demek olup türkiye'de çok fazla kullanılan, sahiplenilmeye çalışılan bir deyimdir.

  "yıldırım mahallesi demokrat gençleri", "kendinden kurmalı demokratik solcular", "demokratik islami paskalya bayramı sevenler kulübü" vs...

  demokrasi de olduğu gibi demokrat kelimesi de "özgürlüğü" kendisine refarans alır ve demokrat bir bireyin en önemli özellikleri sahip olmak istediği özgürlüğün ve hakların karşısındaki insana da -ne eksik ne fazla- aynı ölçüde sunulmasını istemek, buna çabalamak ve bundan rahatsızlık duymamak olmalıdır.

  etrafımızda bir sürü demokrat warken, elimizi sallayınca mutlaka bir demokrata çarpıyorken ve bütün bu insanlar sadece kendi akıllarındakini konuşmak, kendilerini anlatmak ve "kendileri için bir dünya" istiyorlarken, demokrat deyimi etrafımızdaki bu insanlar için ne kadar geçerlidir, tartışmaya gerek bile yok.

  peki, demokrat insanlar nerede war; insanların eşit hak ve özgürlüklere sahip olmaları için genel anlamda aynı şartlar içinde büyüyor, aynı şartlarda kazanıyor ve taşralı-metropol insanı, süper lise mezunu-düz lise mezunu gibi ayrımlar, sıfatlarla değerlendirilmiyor olmaları gerekir; ki alan almış satan satmışken, insanların büyüdükleri çevreden aldıkları en büyük hediye, gayrı ihtiyarı olarak "önyargı" gibi, bir eşitsizliğin mutlaka war olduğunun "küpesi"yken, dünyanın bu düzeninde demokrat olmak, demokrat insanlar bulmak mümkün değildir.

  bir insan tek başına "demokrat" olabilir ama konuşulmaya başladığında, bir etkileşim olduğunda, bir karşıt görü$ sunulduğunda, demokrasi denen "hak tanıma" waryetesine kendini kaptırmış demokrat, savunduğu görü$leri bir muharip edasıyla dikte etmeye cali$acaktir.

  demokrat[lık], bireysel vicdanı rahatlatan bir ülkü, ütopik bir warsayımdır.
 • (bkz: democrat)
 • 1980 öncesinde yayınlanan bir gazete. dev yol'a yakın bir gazete idi. 1980 sonrasında kısa bir süre aylık dergi olarak da yayınlanmıştır, aynı espride.
 • (bkz: fallokrat)
  (bkz: fallokrasi)
 • (bkz: teknokrat)
  (bkz: teknokrasi)
 • 26 aralık 1979'da dursun akçam yönetiminde yayın hayatına başlayıp, 12 eylül 1980'de kapatılan günlük gazete. 70 ortaklı bir şirket kurularak yayın hayatına başlayan gazetede arslan başer kafaoğlu, emil galip sandalcı, gülten akın gibi pek çok aydın, gazeteci, sanatçı kurucu olup, yazı yazmışlardır. gazete, ilk sayısında okura şöyle seslenmiştir. "böyle bir ortamda tüm gerçek demokratlara büyük görevler düştüğüne inananlar, sınırlı olanaklarını birleştirerek "halkın gazetesi demokrat" adlı bir günlük gazete çıkarmaya, basına egemen kılınmak istenen tek yanlılığın zincirini kırmak için mücadele etmeye karar vermişlerdir."
  kapatılmadan bir hafta önce gazetede yayınlanan bir can yücel şiiri de "başladık bi bitirdik" adını taşımakta ve hadiseyi pek güzel anlatmaktadır.

  biz insanlık adına yazmaya başladık
  öyle demirel bey gibi,
  bülent bey gibi değil
  biz, ortaokulun ikinci sınıfında
  sınıf değiştirmeye karar verdik
  mason mon-ton-son-u,
  sonu çıkmayacağını gördüğümüzden
  reddettik.

  bu memleketi seviyorum
  bu memleketin insanlarını seviyorum
  onun için yazıyorum
  onun için düşünüyorum
  düşündüğüm için yazıyorum
  onun için de ölene dek beni kimse
  durduramaz
  yazı, benim yazgım, yani kaderim
  beni tehdit etme yanlış!
  çünkü ben bu düzen denen ana yanlış'ı
  ortadan kaldırmaya kalkmışım
  beni ortadan kaldırmakla,
  benim yanlış'ı ortadan kaldırma
  kararımı,
  günümüzde milyonlarla paylaştığım
  kararı
  temyiz'e yollayamazsınız

  biz söz gerillası yapıyoruz
  sıkıysa durdurun!

  -------

  bu entry'nin yayına hazırlanmasında birgün gazetesindeki yazısından geniş ölçüde yararlanılan değerli yazar inönü alpat'a teşekkürler.
 • türkiye'de ne yaparsanız yapın sadece kendisiyle anılamayacağınız sıfat.

  misal demokrasinin sola veya sosyalizmine yakın bir argümanını dillendirdiniz.olacağınız kızıl demokrat olur.

  azınlıklarla ilgili bir konuda fikir beyan edersin ve demokrasi dahilinde bir çözüm istersin, oldun mu bak bölücü demokrat.

  dini özgürlüklerle ve inancın normalleştirilmesi ile ilgili bir konuda fikir beyan edersin olursun takkeli demokrat.

  özgür düşünde, insan hakları ve benzeri konularda argümanlar üretirsin bu sefer payına düşen sorosçu demokrat olur.

  uniformalı askerin ne işi var siyasette dersin olursun asker düşmanı demokrat.

  e ebenizin amı anasını satayım bir sen mi iyiliğini düşünüyorsun bu ülkenin iyiliğini yarrağım diye patlarsın bir gün o gün de vatan haini demokrat olursun.

  zor iş valla zor.
 • (bkz: demir kırat)
 • kaçınılmaz olarak önüne gelecek herhangi bir sıfat ile anlamını yitirip en güzel oksimoron örnekleri verebilecek kelime. *
hesabın var mı? giriş yap