şükela:  tümü | bugün
 • beynin sağ lobunda oluşan, vücudun sol cenahında felç sonucu doğuran toplumsal bir hastalıktır...

  hastanın tedaviye ancak neye karşı olduğunu bilmek sureti ile cevap verebileceği rivayet edilmektedir...
 • bazı insanlar için kara sevdadır.

  (bkz: kara kızıl)
 • bildigin toplumu komunist yapma sevdasıdır.

  komunizmden önce toplumun tamamen demokrat olması gibi bir gereklilik yoktur. zaten çok iyi işleyen bir demokrasi olsa toplumlar eşit hak, emeğin karşılığı ve devrim için pek de fazla uğraşmazdı.

  komunizm zaten haksızlıklara karşı çıkmak için yeşeren bir düşüncedir. kötü bir demokrasi (veya demokrasi olmayışı) bu düşüncenin insanın beyninde filizlenmesi için güzel bir ortamdır.
 • (bkz: demokrasinin ne demek olduğunu anlayamamış topluma, komünizmin ne demek olduğunu anlatmaya çalışmak)
 • en azından akıl bali olarak şahit olduğum kadarı ile;

  50 yıldır hemen her seçimde ham meyvaları yenen herze...
 • (bkz: komünizme geçecekken eldeki cumhuriyetten olmak)... gibi yan etkileri olabilir...
 • kafalarin piril piril oldugunu gosterir. zaten azicik akilli olsalar kadini goz gore gore olume gondermez bunlar. pesinen agit yakiyolar burada. kadinin fotolari korkunc.

  (bkz: nuriye gülmen)

  azicik merhamet ve sevgi barindirsalar vazgecirirlerdi.

  (bkz: dhkp-c)
 • komünistlerin (marksist-leninistlerin) bu durum bir için bir yöntemi mevcut. adına "aşama" denmekte. komünistler neden aşamalara ihtiyaç duyarlar?

  çünkü günümüzde yaşadığımız dünya, eşitsiz gelişim dolayısıyla yıllarca farklı algıları farklı yönetim biçimlerini benimsemiş uluslardan oluşmaktadır.

  dolayısıyla bir ülke komünizme, daha doğrusu sosyalizme geçişe eşitsiz gelişim dolayısıyla hazır değilse, o ülkede demokrasi, altyapı ve üstyapıda mantıki sonuçları olan burjuva demokratik ilkeleri (fransızlar buna eşitlik, özgürlük, kardeşlik diyordu) henüz yaşayamamışsa, o ülkede sosyalizme geçiş için diğer tabakaların da çıkarını gözeten asgari program uygulanır.

  ancak emperyalist ülkelerin kendi anavatanlarında, özellikle tefeci-bezirganlığın tasfiye olduğu ülkelerde, burjuva demokrasisinin uygulandığı ülkelerde azami program uygulanır, yani sosyalizme geçiş programı uygulanır.

  dolayısıyla komünistler, sizin düşündüğünüz gibi hayalperestler değildir. insanlığın sömürü düzeninden en çabuk ve bir o kadar en sağlıklı biçimde kurtuluşu üzerine taktikleri, ilkeleri mevcuttur.