şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzantısının günümüzde de devam ettiği riyakarlıktır. demokrat parti'nin ve bugünkü uzantılarının (bkz: siyasal islam) cumhuriyet halk partisi'nin 1923-1945 yılları arasındaki tek parti döneminde uyguladığı katı ekonomi politikalarını ve baskıcı tutumunu eleştirirken aynı katı ve baskıcı tutuma imza atmasıdır.

  söz konusu dönemde chp devletçilik ilkesini katı bir biçimde uygulamıştır. ülke içi sermayenin döviz karşısında küçülmemesini amaçlamıştır. gümrük vergilerinin çok yüksek olmasının ve ithalattaki kısıtlamaların sebebi budur.

  laiklik elden gidiyeah diyen adamı hatırlayın. "bir çivi çakmadılar" demişti. demokrat parti döneminde ülkeye inanılmaz sayıda traktör girişi olmuştur. (bkz: marshall planı) peki demokrat parti'nin eşsiz liberal (!) döneminde ülke ne kadar döviz açığı verdi bu adam biliyor mu? bu zihniyete sahip olan insanlar demokrat parti'nin rezil politikaları yüzünden doğu komşularımızla ilişkilerin ne hadde geldiğini hatırlıyorlar mı? özal cezayir'den özür dileyene kadar cezayirliler türkiye'ye nasıl bakıyorlardı biliniyor mu?

  50'lerde kendi işledikleri günahlarını 80'lerde kapatmaya çalışan adamlar şimdi kalkmış siyasal islam'a oy istiyorlar.

  chp'nin katı ve baskıcı tutumuyla amaçlanan ani bir kalkınmadır aslında ancak dönemin demokrat partilileri ve bugünün siyasal islamcıları inatla chp'ye "sovyet takipçisi" damgasını yapıştırmaya çalışmaktan geri durmamışlardır.

  hata elbette ki 1924 anayasası'ndaydı. ancak demokrat parti ve siyasal islam kalkıp da chp'nin tek parti dönemini eleştiremez. chp'yi totaliterlikle eleştiren demokrat parti mi demokrattı? 6-7 eylül olayları'nın, 1950'lerde patlayan kıbrıs sorunu'nun dp tarafından nasıl da ekonomideki rezaleti unutturmaya çalışmak için kullanıldığını hatırlayın!

  belki o zaman bugün daha güzel yorumlanabilir. tarih bilmeyen insan günü yorumlayamaz, politika yapılan tarihtir. her fırsatta chp'nin tek parti dönemine çamur atanlara gidip biraz tarih okumalarını salık veririm. baskıcıymış, totalitermiş... 1982 anayasası'nı babam mı getirdi?
 • 1- nato'ya giren kimdi ?
  2- marshall yardımını alan kimdi ?
  3- uçak fabrikalarını kapatan kimdi ?
  4- kore'ye askerlerimizi gönderen kimdi ?

  söyle eyyyyi akp'li kimdi bu adamlar ?