şükela:  tümü | bugün
  • entryler neremize kacar bilmiyorum ama thko'nun 80li yillara kadar pek de alakasi olmadigi seydir. halk arasinda minik burjuva devrimciligi adi verilen ve 68 doneminde gayet populer olan durumla ters duser izlenimde ve fakat pratikte ayni sekle donusturulmus anlayistir. ne dedim ben, evet..
  • (bkz: allende)
    (bkz: pinochet)
    (bkz: olmaz oyle sey)
  • "milli" sıfatını taşıyacak bir burjuvazinin olmadığı yeni sömürge ülkelerde, emperyalizmin ve işbirlikçi ilişki içinde olduğu burjuvazi başta olmak üzere tüm oligarşik sınıfların, öncelikle iktidardan uzaklaştırılması ve sonrasında tasfiyesini içeren, sosyalistlerin öncülüğünde gerçekleştirilmesi öngörülen devrimdir. sık sık yarı sömürge ülkeler için öngörülen ve esasen feodalizme karşı gerçekleştirilen mdd ile karıştırılmaktadır.

demokratik halk devrimi, ülkemizde, thkp geleneği tarafından sahiplenilmektedir.

(bkz: yeni sömürgecilik)
    (bkz: pass)
  • varolan sistemin "burjuva demokrasisi" değil faşizm olduğu önkabulüne dayanır.
  • ülkemizdeki toplumsal evrim süreci tarihine baktığında bir burjuva sosyal devrimi sürecinin yaşandığını göremeyen dev-yol gibi yapıların yanlış tespitidir. buna karşı ileri demokratik devrim ve sosyalist devrim tezlerini savunan tkp ve tip ise 1908'de yaşanan -hatta 1876 ve öncesindeki bazı gelişmeleri de dahil ederek- ve daha sonrasında belli kesintilerle birlikte 1923 yılında ereğine ulaşan sürecin, burjuva sosyal devrimi sürecini teşkil ettiği gerçeğini de kabul ederler.

(bkz: #15166205)
  • üretim güçleri önünde engel teşkil eden emperyalist üretim ilişkilerinin (sınıfsal planda emperyalizmin ve oligarşinin) tasfiye edilmesi demektir.

iktidarda, proletaryanın yönlendiriciliği olmasına karşın, bütün halk katmanları vardır. devrime niteliğini veren iktidardaki sınıfların niteliğidir. iktidardan, emperyalizmin ve tekelci sermayenin alaşağı edilmesi, sosyalist değil, demokratik devrimin niteliğini ortaya çıkarmaktadır.

demokratik halk devriminin gerçekleşmesiyle elbette bütün çelişkiler çözümlenmez. fakat leninizm açısından, iktidarın ele geçirilmesi, temel çelişmenin çözümlendiği, sürecin bütün özelliklerinin değiştiği temel bir başlangıçtır. zaten sosyalist üretim ilişkileri de ancak, proletaryanın önderliğindeki devlet aracılığıyla kurulabilir.

demokratik halk devrimi, sosyalizme yönelmek zorundadır.
  • az önce prof. dr. adem sözüer'in, 15 temmuz 2016'da türk milletinin yaptığını iddia ettiği devrim şeklidir.