şükela:  tümü | bugün
 • ii. dünya savaşında nazi işgaline uğramış norveç'te yaşanan gerçek bi' olaydan esinlenerek (bkz: jan baalsrud) çekilmiş bi' film.*

  almanların norveç'teki bazı stratejik noktalarına sabotaj gerçekleştirmek için ingiltere'de eğitim almış 12 norveç askeri, bi' şekilde işlerin ters gitmesi sonucu, görevlerini gerçekleştiremeden nazilere yakayı ele vermiş- yakalanmışlardır, bir kişi hariç. işte film de, o yakalanamayan 1 kişinin yaklaşık 2 ay boyunca çok elverişsiz koşullarda* gerçekleşen kaçış mücadelesini anlatmakta.

  2 saat 10 dakika süren filmin temposunda zaman zaman düşmeler olsa da bu durum can sıkıcı değil. film, 2. dünya savaşı konulu ve yine kuzey avrupa yapımı olan under sandet kadar etkiliyici olmasa da inanılmaz bi' baskı altında ezilen ve yokluk, korku içindeki halkın yardımlaşmasını anlatması bakımından ilgi çekici.

  açıkçası, ben izlediğime pişman olmadım. ortalamanın üstü denilebilecek bi' film.

  https://www.imdb.com/title/tt3300980/?ref_=nv_sr_1

  https://www.rottentomatoes.com/m/the_12th_man

  (bkz: 12th man)
 • yolculuk temalı filmler oldum olası bana kendini sevdirmiştir.kafanızda bir harita oluşturuyor ve uzun soluklu olmasını sağlıyor. (bkz: lord of the rings)
  2. dünya savaşı filmlerine ilginiz varsa olaya norveç açısından da bakmak isterseniz ve yolculuk (kaçış) izlemek isterseniz güzel film olmuş.