şükela:  tümü | bugün
  • bir grup arkadas olarak yola cikan crazy pictures ekibinin, 20 haziranda vizyona girecegi, ilk uzun metrajli filmi. filmin görsel efektlerini yapan ekiple, istudios, tanisma firsati buldum. 7/24 uzerinde calistiklarini, calistiklari ek saatler icin herhangi bir ucret almadiklarini ve bu isi sevdikleri icin yaptiklarini soylediler ve gozlerinden ne kadar heyecanli olduklarini gormemek mumkun degildi. ısini bu kadar severek yapan guzel ve yetenkli bir toplulugun, sahane bir is ortaya cikartacaklarindan suphem yok. kacirmayin derim.
  • cok bayik baslayip, aksiyonu verdikce veren isvec filmi. konu olarak ta hikaye olarak ta olmus. futurist-politik, isvec uzerine oynayan dis guclerin(rusya) isgal girisimine benzer olaylar uzerine kurulu konusu yaninda cekirdek aile ici iliskiler, ayrilip birlesemeyenlerin hikayeleri ve olaganustu durumlarda feveran eden halk izleyeceksiniz. buraya kadar spoiler degil. vermeyeyim de zaten. iyi seyirler...
  • her şey olmaya çalışmış, bazılarını olmuş diyebileceğim film. film çok fazla şeye değinmeye çalışmış. ama düşük bütçeyle nasıl film çekilir sorusunun cevaplarından birisi kesinlikle.
    --- spoiler ---

kafa yorunca hepsinin alex'in metaforlaştırdığı olay örgüsü anlamı da çıkmıyor değil.
    --- spoiler ---
  • ben böyle deli divane ama kendini de izletiren film görmedim. genre'lar arası fizyonu beyin yakıyor hatta filmi absürt kılıyor.
  • yapacağınız filmi sikeyim sulu boya yapmış sanki amın oğlu
  • biraz fazla biraz eksik film. izleyince sarıyor. arada bocalasa da sonuna kadar heyecanla devam ettiriyor.
  • hayatımda izlediğim en tuhaf filmlerden bir tanesi desem yanılmış olmam dediğim film. filmi izledikten sonra fikirsiz kaldım sözlük. bunu yapabilen kaç film vardır bilemedim. yorumlar aşağıda. uzun bir entari oldu....

--- spoiler ---

isveçte de "dıjj güçler" varmış. ama film, bu dıjj güçleri bizim gibi adressiz bırakmamış ve son görüntüyü putin ile bitirmiş ve rusları bildiğin suçlamış.

alex denilen aşırı sıkıcı tip ekseninde post apokaliptik futuristik bir film yapılmış. film aşırı durağan başlıyor. sonra da aşırı aksiyona evriliyor. ama film boyunca garip durumsallıklar peşimizi bırakmıyor. bu kuzey avrupa sineması ve dizileri gerçekten bir garip.

şimdi yaz dönümü diye bir şey kutluyorlar bu isveçte. kuzeye veya güneye gittikçe ekinokslar gece gündüz döngüsü etkisi yapar. budur herhalde dedim. sonra filde ortam karardı.

nereden ve niçin geldiği belli olmayan düşmanlar biyolojik saldırı yapıyorlar önce. (bkz: rain) sonra millet kafayı yiyor ve ortam tam bir kaosa dönüyor. sonra kısa bir süre için de olsa alzehemier oluveriyorsun. ardından gelsin delirmeler. burası bana (bkz: the happening) i hatırlattı. neyse olaylar, olaylar....
    baş kahramanımız alex, onun bitmeyen aşkı anna ile yıllar sonra karşılaşır ve ilk geceden yatağa girerler. anna aslında evlidir ve 5 yaşında çocuğu vardır. sabah her şey normalken bu gerçeği alex buzdolabı resimleri ile farkeder ve derinden sarsılır. ortamı terkeder ama kader oyunu ortaya çıkar ve ortamın karışması ile annayı da alan alex tee kırsaldaki sığınağa gider. sığınağa zorlu bir giriş sağlayan çiftimiz, sığınakta alexin babası ile karşılaşır. alexin babası bööle biraz deli, biraz kabiliyetli amma bolca agresif bir arkadaştır. bir nevi macgaverdir. az zamanda bombalar üretmiştir ve eğitimli olduğunu tahmin ettiğimiz askerleri yerle yeksan etmiştir. pilottur. say say bitmez yani. neyse bu zor girilen sığinaktan anna babayı zekice bir plan ile demire bağlar ve aynı kolaylıkla sığınaktan şak diye çıkarak kızını o hengamede tak diye getirir. neyse olaylar bununla da bitmez annesi köy bakanıdır* bu da yetmezmiş gibi annanın hiç bahsetmediği kocası önemli bir askerdir. bu asker bir telsiz bağlantısı ile annanın yaşayabileceğini düsünerek elektirik şebekesindeki (bkz: vagna) sığınağa gelir. ve daha değinemediğim bir sürü şey olur. ama film burada kopuyor. tam bu koca gelmişken alex yağmurun altına geçer piyano çalar. tabii ne olur unutkanlık devreye girer anna yavaş yavaş bulanıklaşırken annaya ilk ayrılımlarındaki notu verse olabilecekler ile paralel evrenlere götürür bizi... güçlü bir (bkz: sliding doors) selamı verilir ve film burada biter. ancak öle bir biter ki alexin kafasınsdaki kurgu mu değil mi belli olmaz. hooop bir filme daha selam olsun (bkz: identity)
    sonra rusları suçlayan kısa görüntüler filan....

derin anlam yüklersen çok şey çıkar baba oğul ilişkisi, terkeden bir çocuk, karşılıksız platonik aşk, isveçin ekonomik değeri ve isveç üzerinde oynanan oyunlar filan. düz bakarsan yukardaki gibidir işte film.

--- spoiler ---