• daha öncesinde senaristlik koltuğunda london has fallen filmi ile leş bir rolü olmasına rağmen filmin yönetmeni, yazarı, senaristi, yapımcısı christian gudegast'dir. sektöre girdiği ilk film için bence gayet başarılı.

gerard butler çok iyi bir seçim olmasına rağmen, geri kalan hiç kimse aynı etkiyi yaratamıyor. filmin en büyük handikapı başı sonu hiçbir yere bağlanmayan olaylar ile gereksiz yere uzatılması. karakterlere derinlik anlamsız aile olayları yerine, yaptıkları işlerle verilse daha etkili olurdu.

ancak filmin açık ara en iyi yanı ise çatışma sahneleri. belli ki üzerinde inanılmaz çalışılmış. her bir oyuncunun silah tutuşundan hareketine, çatışmanın kendi içindeki kurgusuna, vurulmaların gerçekliğinden etkisine son zamanlarda izlediğim en iyi filmdi bu açıdan.

özetle, vakit geçirmek için son zamanlarda karşılaştığım en eli yüzü düzgün, başladığı gibi biten filmlerden birisi. müthiş değil ama vakit kaybı kesinlikle değil.
  • filmde herhangi bir derinlik yok. o yüzden süre eğer 1,5 saat olsaydı en az 1 puan daha fazla alırdı. gerçi 7 puan bile çok bu filme. daha önce 50 kere yazıldığı gibi çok eksik var senaryoda.
  • 140dk'lık süresiyle olması gerekenden uzun bir suç/dram filmi.

--- spoiler ---

değişik bir açılışla başladı ve merak uyandırdı. giriş ve final açısından beğendim. ama gelişme uzun tutulmuş.
    --- spoiler ---
  • malum ortamlarda yerini alan polisiye aksiyon filmi.

konu olarak ortalamada kalsa da, çatışma sahneleri ile türünün en iyi örneklerinden bir film olmuş. gerard butler etkisinden olsa gerek, ikincisinin çekileceği de duyurulmuş.

--- spoiler ---

50 cent'in kızını baloya götürmek isteyen çocuğa verdiği gangsta ayar eğlenceli olsa da filmin içinde anlamsız bir sahne olarak yerini alıyor. zaten 140 dakika ile gereğinden uzun filmde makaslanması gereken bolca gereksiz sahne var.
    --- spoiler ---

şöyle güzel bir heist filmi olsa da izlesek diyorsanız sizi memnun eder ama bu türü sevmeyen insanlara tavsiye edilmez. 6.5/10.
  • aklımda sadece iyi çekilmiş bir kaç aksiyon sahnesi ile kalacak filmdir. american gods'ta tanıyıp sevdiğim pablo schreiber'in oyunculuğu izlenir kılan unsurlardan biri. göze batan şeylere gelirsek gerard butler'ın yapay oyunculuğu, klişeleşmiş ve hikaye ile hiçbir bağı olmayan sadakatsiz eş olayı, gelişme kısmının çok uzun tutulması ve de film çekildikten sonra yapılan editing kısmındaki aksaklık, öyle ki alakasız bir yerde evin kızını dışarı çıkaran genç oğlana yapılan şaklabanlık var ki hiç inandırıcı değil, çoğu yönetmen dvd'de silinen sahnelere bile koymaz o derece kötü. hikayesinin kalitesine göre uzun bir film, yine de çok sıkmıyor, izle unut tarzı çerezlik.
  • gerçekçi ve az sayıda filmde görebileceğiniz kalitede çatışma sahneleri olan film.

--- training day ve usual suspects içeren ağır spoiler ---

ilk sahnelerde, zırhlı aracı ele geçirmek için yapılan çatışma anlarında; "eğer bu herifler eski asker değilse ağır saçmalamışlar, sıradan bir soyguncu böyle silah kullanamaz" diye düşündüm ve cevabımı aldım tabii.

yine filmin ilk dakikalarında diyebileceğim;
    "benim masum zenci kardeşim"i sorgu için aldıkları alkollü, eskortlu ortamda training day lezzeti vardı. butler kardeşimin denzel kardeşim gibi boktan, kötü bir polis grubu olduğunu, soyguncuları kullanıp, paralarına çökeceklerini filan hayal ediyor, "harika, bitmesin bu film" diye düşünüyordum.
    sonrasında gerçekten bitmedi bu film ama training day ile alakası yoktu.

kaliteli filmlerin uzun sürmesi her zaman hoşuma gitmiştir ama bu film kalitesinin yanında gereksiz sahneleriyle dolu.

boş bir zırhlı aracı ele geçirmek için ciddi çatışmaya girip, bir sürü insanı öldürmek de aşırı saçma geldi bana. yahu bu zırhlı araçlar 24 saat yolda mı be? park yerinden filan çalsaydınız, daha ince bir plan yapsaydınız ya? boş zırhlı için tüm polis teşkilatının dikkatini çekmek olağanüstü bir başarı !

butler in karısı boşanma davası açıyor ve yeni birine takılmaya başlıyor da, nasıl biri orası tam komedi. kadınlara her zaman; "size güçlü gelen kötü erkekleri değil, iyi erkekleri seçin" derim ama bu herif bildiğiniz sünepe. kıyafeti ve halleriyle, adeta kadın görmemiş bir esnaf çırağı. bu sahne komik ve başarılıydı ama gereksizdi.

masum zenci kardeşim bir verbal kadar şaşırtmasa da, gene de başarılıydı. aile kavgası vs. yerine bu karakteri daha ince ve ayrıntılı işleselerdi keşke.

içi hakkınca doldurulmamış uzun süresi, bıdı bıdı sahneleri ve bana göre ciddi mantık hatası olan boş zırhlı araç için katliam moduna girmeleri olmasa çok daha yüksek puanı hak edecek bu film için;

7 / 10 diyorum.

• taşaklı soyguncu bir grupla, taşaklı bir grup polisin karşı karşıya geldiği film. süresi gereksiz şekilde fazla uzun olduğu için, "olmasa da olur" kısımları var ama filmdeki çatışma sahneleri profesyonel düzeyde iyiydi. 6/10

--- spoiler ---

soyguncu tayfanın ortadoğu'da da savaş görmüş eski psikopat ve profesyonel askerlerden oluştuğunu düşününce bence çatışma sırasında tüm polis ekibine tek atmaları gerekiyordu.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

tabi filmin finali, 'ha siktir' dedirtiyor. orası ayrı.

--- spoiler ---
  • türü için fena sayılmayan ama gerard abimizin ailesinin hikayesinin "ne mana?" olduğu bir film.
  • 1) başrol polisin çarpık ilişkileri,kötü polisi oynaması,düzensiz aile hayatı
    2) çetenin kritik elemanlarının aynı hapishanede yatması bu suç için bir araya gelmesi
    3) çatışma ile başlayan film
    4) esas oğlan polis ve hırsızın büyük soygun öncesi birbiri ile karşılaşması ve birbirlerini "challenge" etmeleri
    5) büyük soygun öncesi yapılan ufak göstermelik soygun
    6) yan rol hırsızların dramatik aile yasantisi ve iliskileri
    vb.
    (bkz: heat) adlı basyapitin ucuz bir taklidi.
  • heat olmak istemiş olamamış, the usual suspects olayım bari demiş, onu da becerememiş film. 6/10
hesabın var mı? giriş yap