şükela:  tümü | bugün
 • tecrubesiz elemanın ise alınmayı bırak yanından gecirilmedigi gunumuzde zarardan kar amacı ile tecrubeli oldugu referanslarından belli olan elemanı ucretinin tamamı yerine asgari ucretle calıstırma amaclı deneme akdi
 • (bkz: oku)
 • iş yerlerinde vardır eleman alırken, firma uygun bulmazsa sebepsiz sualsiz elemanı çıkarabilir; elektronik cihazlarda vardır, beğenmezseniz fişiyle beraber geri götürür parasını geri alabilirsiniz.. programlarda vardır, deneme sürümü olarak kullanırsınız, işinize yararsa satın alabilirsiniz. araba alırken deneme sürüşüne çıkabilirsiniz. ilk onbirde başlattığınız oyuncuyu değiştirebilirsiniz.. evlenirsiniz, anlaşamadınız ayrılırsınız... hapse girersininiz; politikacının birinin düşüncesiz-plansız, haktan hukuktan bihaber, kimleri af kapsamına sokması gerektiğini analiz edemeyen egosantrik eşi af çıkartır.

  hayatın deneme süresi ise yoktur. size verilenler ile yaşamak zorundasınız, iyisiyle de kötüsüyle de. ekstrem örnekler dışında, doğduğunuz ülkenin vatandaşı olursunuz. aileniz ne ise odur, değişmez, gelecek kaygısı olmayan huzurlu bir aile ortamı da olabilir bu, alkolik bir baba ve her gün kavga gürültü de.. genetik olarak uzun boylu yakışıklı biri de olabilirsiniz, fiziksel engelli de.. o hayat sizindir, ben bunu beğenmedim değiştir şu özellikleri, yeni başlangıç değerleri ile başlamak istiyorum diyemezsiniz. ne kadar akıl denen bir şey olsa da, bu başlangıç değerleri oluşturur sizin karakterinizi, seçimlerinizi. dininiz, politik seçiminiz, hatta tuttuğunuz takım bile bu başlangıç değerlerinde saklıdır. kimisi gider starbucks'da işletme müdürü olur, kimisi baklava çalar hırsız olur, kimisi tecavüzcü sapık olur vs.. kim çocukken geçinmek için çöplerden teneke toplayan kişi olmayı hayal eder ki, ya da 3 kişiyi kurşun yağmuruna tutan bir katil.. bu işin içinde çözemediğim bir gizem var.. bazıları bu kadar şanslı doğarken bazılarının da bu kadar şanssız doğması, yaşaması.. ortadakilere zaten lafım yok, onlar süspansiyon misali, düzenin devam etmesini sağlayan tabaka..

  en sert konular bile telafilidir. ticaret, hukuk, sağlık... deneme süresi vardır, tazminat, yargıtay vardır vs.. ama hayatın kendisinin telafisi yok. elindekiler bunlar kardeşim, ne yapabiliyorsan yap. demek ki böyle olmalıymış, evrim yanılmış olamaz, bardaktan akan bir su gibi kendiliğinden, hesapsız kitapsız doğru yolu bulur. sana bu hayatı uygun gördük, bulutsuzluğun dediği gibi, ne olursa olsun yaşamaya mecbursun..
 • işten çıkarma veya daha terminolojik olarak ifade etmek gerekirse iş akdinin feshi ile ilgili 4857 sayılı iş kanunundaki düzenlemeye baktığınızda, 6 ay olduğu şeklinde bir sonuca varabileceğiniz süredir. ilgili düzenleme;

  feshin geçerli sebebe dayandırılması
  madde 18. - otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

  kaynak: http://www.calisma.gov.tr/…vzuat/4857_is_kanunu.htm

  ancak aynı kanunda şöyle bir düzenleme de vardır;

  deneme süreli iş sözleşmesi
  madde 15. - taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir. deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. işçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.

  buna karşın işverene, 6 aya kadar hareket izni verilmektedir.*
 • eğer karşı tarafa bunun sizin için de onu deneme süresi olduğu imajını verebilirseniz çok daha başarılı sonuçlar elde edeceğiniz süreçtir.
  (bkz: tok satıcı)
 • satın alınan malın deneme süresi ya ne kadar kötü olduğunu anlayamayacağınız kadar kısa ya da, nadiren, ne kadar iyi olduğunu anlayamayacağınız kadar kısa; ama mutlaka kısadır.
 • basın iş kanununda en fazla üç ay olarak belirlenmiş süredir.

  bu sürede gazeteci "stajyer" sayılır. stajyer gazeteci sayısı toplam yazı işleri kadrosunun %10'unun geçemez. ayrıca tecrübeli gazeteciye, yeni işinde, iş yerinde deneme süresi hükmü verilemez. bu hükme rağmen halen yıllarca "stajyer gazeteci" olarak çalıstırılan gazeteciler, basın emekçileri vardır.
 • işverene, çalışanının sigortasını yapmama hakkını vermeyen süreç. işverenle çalışan, deneme süresi olarak anlaşmış bile olsalar, işveren çalışanının sigortasını ilk günden başlatmak zorundadır.
 • işverenlerin sigorta yapmamak için uydurduğu bahane. kimisi deneme süresini 2 ay belirler ve bu süre içinde sigorta yapmayacağını belirtir, bir başkası 1 ay olarak belirler, bir başkası 15 gün olarak belirler. gördüğünüz gibi standardı yoktur ama herbirinin ortak noktası bu süre içinde sigorta yapmamalarıdır. insanların işe ihtiyacı olmasından faydalanma hakkını kendi lehlerine çevirip, ihtiyacı olan insanın boynu bükük bunu kabul etmesini sağlarlar.

  böyle bir hakları olduğu için değil tabi tamamen insan sömürmek için. tavsiyem, ne olursa olsun deneme süresinde sigorta yapmıyoruz diyen iş yerine bulaşılmaması yönündedir. sonuçta, bugün yapmak zorunda olduğu sigortadan kaçan işveren yarın ücretinizi ödememek için çamur üstüne çamur yapar.

  devlet tabiki bunun farkındadır her şeyin farkında olduğu gibi ama bakarlar işte.
 • bu süre içinde işçi ya da işverene ihbar süresi vermeksizin iş sözleşmesini feshedebilme imkanı tanıyan uygulamadır. ancak işverenin fesih hakkı sınırsız değildir. işçinin deneme süresi içinde sendikaya üye olabilme, toplu iş sözleşmesinden yararlanma ve grev hakkını kullanabilme gibi hakları bulunduğundan, işveren deneme süresi içinde de olsa sendikal nedenlerle iş sözleşmesini feshederse işçinin sendikal tazminat talep etme hakkı vardır.

  ayrıca deneme süresinin kötüye kullanımı da hukuken korunmaz. örneğin işçinin aynı iş yerinde çalışırken veya daha önce çalıştığı iş yerine ikinci kez girişinde öngörülen deneme kaydı geçersizdir.

  uygulamada iş sözleşmesini haksız olarak fesheden taraf için sözleşmeye konulmuş cezai şartlar vardır. deneme süresinde iki tarafın da sözleşmeyi ihbar süresi vermeksizin feshetme hakkı olduğundan bu cezai şartlar deneme süresi içindeki fesihlerde uygulanmaz.*