şükela:  tümü | bugün soru sor
36 entry daha
  • hayatı sürdürme şeklim. bir süredir insanlara kibar davranmaya çalışıyorum.

normalde de öyle öküz biri değilim aslında ama istanbul kalabalığı, iş stresi, kişisel sorunlar vs derken tahammül gücünüz düşüyor ve kendinize şaşırdığınız davranışlar sergileyebiliyorsunuz.

yolda yürürken, otobüse binerken, alışveriş yaparken, çalışırken insanlara hak edip etmediklerine bakmadan normalden daha iyi davranıyorum, acele etmemek için özen gösteriyorum. insanların da benimle aynı hızda düşünmesini, benimle aynı tezcanlılıkta olması beklemiyorum. inanın işe yarıyor.

yolda yürürken cinsiyet, yaş ayırmadan karşılaştığım insanların yüzlerine bakıyorum. ve bazı denk gelişlerde gülümsüyoruz birbirimize, bazılarında karşılıklı boş bakışıyoruz, birkaç kere selamlaştığımız bile oldu. inanın sevinçten deliye döndüm.

bu sabah otobüste cam kenarında oturuyordum. ineceğim durağa yaklaştığımda "çok özür dilerim, sizi rahatsız edeceğim ama birazdan ineceğim" dedim. kadıncağızın yüzü aydınlandı resmen. "ne rahatsızlığı, buyrun geçin, iyi günler" dedi. bu kısacık saçma sohbet ikimize de iyi geldi.

tanımadığımız insanların nezaketine ihtiyacımız var sözlük. ve insanların iyi olduğuna inanmadan yaşamamız çok güç.

hayatımda çok umutlu hissettiğim iki an vardı. biri gezi'de aynı şey için direnip, aynı güce karşı birbirimizi kollarken iliklerime kadar hissettiğim bir umuttu. diğeri de bu yaz maltepe'deki muammer ince mitingiydi. muammer ince'yi sevip sevmemek derdim bile değildi. sadece birşeylerin değişecebileceğine dair bir umuttu. olmadı.

artık umudu kitlelerde bulmak zor gibi. o yüzden tek tek insanların yüzlerindeki, gülümsemelerindeki iyiliği bulmaya çalışmak gerekecek galiba. bu da olmazsa ne yapacağım bilmiyorum.

ama olur ya beşiktaş-şişli civarında yüzünüze bakıp gülümseyen bir kadın görürseniz, "deli" demeyin. o kadın ben olabilirim:)) siz de bana gülümseyin, "merhaba" derseniz heyecandan ne yapacağımı bilemez hale gelebilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=s36z-79lma0