• fakir dener, zengin deneyimler
  • deneyimlemek, denemek ile kıyaslandığında daha yoğun duygular barındıyor.
    denemek bıraz daha üstünkörü kalıyor onun yanında.
    peynir alırken ya da kıyafet alırken dener bakarız. beğeniriz ya da beğenmeyiz ama üzerinde de fazla durmayız. ama ilk kez paraşütle atladığımızda ya da daha önce tecrübe etmediğimiz bir şeyi ilk kez yaşadığımızda bir "ân" deneyimlemiş oluruz ve bir "anı" olarak zihnimizde yer edinir.
    deneyimlemek, içimize, kalbimize aklımıza açılan bir kapıdır.
  • son zamanlarda çok kullanılan bir kelime var; deneyimlemek.

tdk sözlüğe bakıyorsun bir karşılığı yok.

denemek kelimesine otantik bir hava vermek için kullanılıyor sanki.

aslında aralarında bi fark yok ama artistlik işte, ağızdan çıkıveriyor birden.

yapmayın böyle.
  • türkçede olmayan, kaba etten uydurulmuş bir fiilin türkçede var olan bir fiil ile arasındaki farktır. bu fiilin ülkemizde yaygınlaşmasının nedeni ingilizce içeriklerden asirilarak oluşturulan türkçe iceriklerdir sanırım.
  • şu sıralar filtre kahve olayına kafayı taktım. çeşitli demleme yöntemlerini araştırıyor, hangi kahve nasıl tatlar veriyor bunlara bakıyorum. kahveyle ilgili her başlıkta denk geldiğim bir kelime var; deneyimlemek. sanırım beyaz yakalılar kullanıyor bunu. daha itici çok az kelime duydum ömrümde. ''evet canım deneyimlemişsin tamam afarım'' deyip geçiyorum, eksi vermeyi de ihmal etmiyorum. bravo beyaz yakalı! bugün de hayatın tadına en çok sen vardın!
  • denemek kişinin kendi isteğiyle gerçekleştirdiği eylemler, deneyimlemek de kişinin istemli ya da istemsiz olarak bir şeyleri tecrübe etmesidir bence.
    denemek, deneyimlemenin alt kümesi gibi.
  • tarihteki olay ve olgu gibi. denemek olaysa deneyimlemek olgudur. örneğin; yeni bir yemeğin tadını denersin ve bi sonuca varırsın bu anlık olur. bi işe girersin, belli bir süre boyunca bu işi yaparsın, o işin sana kattıklarını, senden aldıklarını, o işteyken ne hissettiğini belli bir süre sonra beyninde sentezleyerek bir sonuca varırsın yani o işi deneyimlemiş olursun.
hesabın var mı? giriş yap