• hicbi$i bilmeyen ki$ilerin bazi seyleri anlayabilmesi icin, bazi az bilen ki$ilerin, cok $ey bilmeye karar verip bi$eyleri kurcalaması...
  • adrien brody' li güzel filmlerden biridir.

--- spoiler ---
    psikolojik bir deney için 15 günlüğüne, farklı insan profillerinin bir mekana kapatılıp, gardiyanlar ve mahkumlar olarak ayrılarak şiddete ve yönetilmeye olan tavrını sorgulayan bir filmdir. adrien brody, evrime inanan, insanı şiddete sürükleyebilecek alışkanlıkları olmayan, sakin, hiç kavga etmemiş, tertemiz yumruklara sahip bir insanken montaigne'nin teorisini onaylarcasına şiddete yönelen birini oynuyor. kompleksliler, bağımlılar şiddete yatkındırlar ama sadece onlarda yoktur bu eğilim. ne demişti montaigne: '' her insan, her şeyi yapabilir, sadece şartların ortaya çıkması yeterlidir bunun için. '' dolayısıyla şu insan asla şunu yapmaz dememek lazımdır, iyi ve kötü içimizde, hangisini daha çok beslersek o büyür, şartlar da hangisini büyüteceğini belirler...

--- spoiler ---
  • zamanında bir dostuma tavsiyede bulunmuştum. şöyleydi:

evindeki normal yaşantını zaten biliyorsun gözlemledin. şimdi ise evinde kamera varmış gibi ya da gerçekten varken hangi davranışları yapmaktan imtina ettiğini gözlemle. bunu 1 ay not al bakalım neler değişecek.

varmak istediğim sonuç ise şuydu: allah'ın bizi her an gördüğünü bilmek öğretisi hayatımızda neleri düzeltir tefekkür edelim. bunu rabbimiz bize söylemeyebilirdi de. zaten kaderimizi bildiğini kaderimize hükmettiğini buyuruyor kullarına rabbimiz celle celaluh. ama ilaveten kendisinin celle celaluh her şeyi gördüğünü de söylüyor o zaman bunun bir hikmeti olduğuna biz müslümanlar iman ettik. iman etmeyen de bu vesile ile düşünür allah'ın izniyle.
  • deneyim kazanmak için yapılır.
  • raporu insanı canından bezdiren.
  • vincenzo natali tarafından yönetilen 2009 yapımı bilim kurgu-korku filmi.

--- spoiler ---
    bir bilim kurgu filmde rastlanmayacak tek sahnesi, yaratığı üreten bilim adamının yarattığı yaratığı sikmesi. sonra yaratık sikildikten sonra canavara dönüşüyor! bilim den ziyade kurgu on numara!
    --- spoiler ---
  • az önce koltuğumda uzanarak gerçekleştirdiğim bilimsel çalışma .

bu akşam evime gelince benim için çok önemli olan 2 konuda 2 entry girdim.

(bkz: sabırsızlık/#26442263)
    (bkz: beklemek/#26442533)

yaklaşık 1.5 saat boyunca bir allahın kulu bile okumadı ya da okuduysa bile sallamadı ve oylanmadı. ( oylansın diye bir derdim yok bu arada )

bir süre sonra (bkz: domalmak) hakkında bir entry girdim ve yazdıktan 5 dk sonra oylanmaya başladı ve en beğenilenlere girdi.

deney sonucu hakkında daha fazla bir şey yazmama gerek var mı yoksa herkes anlaması gerekeni anladı mı ??
  • yaklaşık 5 saat sonraki sınavımda gerçekleştireceğim olgu.

deney adı: göte giren şemsiye açılır mı açılmaz mı?
    deney süresi: yaklaşık 10 dakika
    beklenen sonuçlar: hayır, açılmaz.

deney raporu: bu kısım muhtemelen boş kağıt olarak yansıyacak.
  • sanayi ortamındaki hali için [wp.me/p1cy2a-hc bakınız]
hesabın var mı? giriş yap