şükela:  tümü | bugün
 • insan organizmasina ve organ yapisina oldukca benzedigindendir.
 • birçok moleküler mekanizmasının insanla oldukça benzemesi ve hatta büyük bir kısmının aynı olmasıdır. gen ve protein düzeyinde bulunan ortak noktalar farelerin ve ratların model organizma olarak seçilme nedenlerinden biridir. yapacağınız deneye göre kullanacağınız organizmayı seçer ve deney tasarımınızı yaparsınız. tabi ki bu hadi bunu deneyelim üretim 100 fare şeklinde olmamaktadır. orada aldığınız canı veya canlıya verdiğiniz hasarı keyfi bir şekilde esnetme şansınız yoktur. bu deneyler için ciddi bir etik kurul aşamasından geçmelisiniz. bu konuyu daha iyi anlamak için bilmeniz gerekenler;

  (bkz: model organizma)
  (bkz: bilim etiği)
 • fareler (mus musculus) ve sıçanlar (rattus norvegicus) küçük ve dayanıklı hayvanlardır. dolayısıyla, çok sayıda hayvana uygun bakım ve beslenme koşulları daha kolay ve daha düşük maliyetle sağlanabilir. yaklaşık 2 ayda cinsel olgunlaşma gerçekleşir. gebelik 21 gündür. bir batında 12-14 yavru doğururlar.

  çok sayıda hayvan kullanılması gereken çalışmalarda hem en pratik hem de en ekonomik seçeneklerdir. 20 tane denekle çalışmak istendiğinde fare ya da sıçan mı tercih edilir yoksa fil mi?? ki deney hayvanının seçilmesi deneyin amacına bağlı olarak da değişir.

  deney hayvanı olarak sıklıkla kullanılan bazı diğer hayvanlar;

  (bkz: kobay) (cavia porcellus)
  (bkz: tavşan)(oryctolagus cuniculus)
  (bkz: şempanze) (pan troglodytes)
  (bkz: meyve sineği) (drosophila melanogaster)
 • etik değerler bakımından fare kullanımı daha az rahatsız eder.

  bir kafese köpek yavrusu tıkma düşüncesi bir fare üzerinde deney yapma düşüncesinden daha fazla rahatsız edicidir.
 • bir hocam çok samimi bir şekilde açıklayarak,

  çok kısa sürede üreyebildikleri ve ucuz oldukları için demişti.

  not: ayrıca yurtdışından tanesi 250 dolara alınan ratlarında olduğunu söyledi. sadece bilimsel araştırma amacıyla çiftliklerde yetiştirilen hayvan bunlar. sokaktan deney için fare toplamıyorlar yani.
 • deneylerde fareler de maymunlar da kullanılır.

  ancak deneye fare ile başlanır. ürün belli bir gelişme kaydedene dek böyle devam edilir. fareyi üretmek beslemek ve deney bittiğinde çöpe atmak çok daha ucuzdur.

  ilaç bayağı iyi sonuçlar verdiğinde sıra maymunlara gelir. ilaç zaten iyi durumda olduğu için çok daha az maymunun telef olacağı düşünülerek konu böyle çözülür.

  gelecekte bilinçsiz insan bedenleri labratuvarda üretilip kullanılacağı için hayvanlara çektirdiğimiz çile de önemli ölçüde azalacak. o günleri bekliyoruz.
 • en önemlisi, bazı açılardan maymunlardan bile daha fazla insan fizyolojisine yakın olmaları.

  kolay bulunur olmaları, boyutları, üreme hızları, az masraflı olmaları gibi yan etkenlerde cabası.
 • memelidirler ve de istenilen hastalığın oluşturulması kolaydır (diyabet vs)
 • belki de insanlar maymundan değil de fareden gelmektedirler.
 • bedava ve heryerde bulunuyor olmasıdır.