şükela:  tümü | bugün
 • birçok moleküler mekanizmasının insanla oldukça benzemesi ve hatta büyük bir kısmının aynı olmasıdır. gen ve protein düzeyinde bulunan ortak noktalar farelerin ve ratların model organizma olarak seçilme nedenlerinden biridir. yapacağınız deneye göre kullanacağınız organizmayı seçer ve deney tasarımınızı yaparsınız. tabi ki bu hadi bunu deneyelim üretim 100 fare şeklinde olmamaktadır. orada aldığınız canı veya canlıya verdiğiniz hasarı keyfi bir şekilde esnetme şansınız yoktur. bu deneyler için ciddi bir etik kurul aşamasından geçmelisiniz. bu konuyu daha iyi anlamak için bilmeniz gerekenler;

  (bkz: model organizma)
  (bkz: bilim etiği)
 • en önemlisi, bazı açılardan maymunlardan bile daha fazla insan fizyolojisine yakın olmaları.

  kolay bulunur olmaları, boyutları, üreme hızları, az masraflı olmaları gibi yan etkenlerde cabası.
 • fareler (mus musculus) ve sıçanlar (rattus norvegicus) küçük ve dayanıklı hayvanlardır. dolayısıyla, çok sayıda hayvana uygun bakım ve beslenme koşulları daha kolay ve daha düşük maliyetle sağlanabilir. yaklaşık 2 ayda cinsel olgunlaşma gerçekleşir. gebelik 21 gündür. bir batında 12-14 yavru doğururlar.

  çok sayıda hayvan kullanılması gereken çalışmalarda hem en pratik hem de en ekonomik seçeneklerdir. 20 tane denekle çalışmak istendiğinde fare ya da sıçan mı tercih edilir yoksa fil mi?? ki deney hayvanının seçilmesi deneyin amacına bağlı olarak da değişir.

  deney hayvanı olarak sıklıkla kullanılan bazı diğer hayvanlar;

  (bkz: kobay) (cavia porcellus)
  (bkz: tavşan)(oryctolagus cuniculus)
  (bkz: şempanze) (pan troglodytes)
  (bkz: meyve sineği) (drosophila melanogaster)
 • ınsanları da kullandıklarında biz de faremiyiz olaki diye düşündüğüm konu
 • latince yaz ki ne olduğu anlaşılmasın