şükela:  tümü | bugün soru sor
  • uygulamali fizikle arasinda tam belli olmayan bir sinir olan fizik. ornegin mocvd ile buyuttugunuz bir kristal, ya da heteroyapinin optik, elektriksel ozelliklerini karakterize edersiniz, motivasyonunuz transistordur, ufak aygitlar yapmaktir filan, bu uygulamali fiziktir. ayni zamanda deneysel fizik de denebilir belki. diger taraftan mesela hic bir uygulama amaci olmadan lazerlerle filan tek tek atomlari tuzaklarsiniz, isigin atomlarla yahut bu atomlarin birbiri ile nasil etkilestigine bakarsiniz. bunun icin oturup bir deney tasarlamaniz lazimdir. bu uygulamali fizik degildir ama deneysel fizigin ta kendisidir.
  • bir nebze olsa katlanabilinecek fizik cesididir. deneyler, cihazlar, analizler vesaire. teorik fizik ne lan oyle? evlerden uzak, allah dusmanimin basina vermesin...
  • en güzelidir. çünkü, ilmi fizik tecrübelerle müsbet bir satha nüfuz eder.
  • ajda pekkan bunun profesörü olduydu.
  • deneysel çalışanlar daha çok veriler için muhasebecilik yaparlar. tecrübe ve el yatkınlığı isteyebilir. ayrıca genelde maliyetli bir iştir. hassas ve pahalı cihazlarla çalışıldığı için bunların çıktılarının güvenilirliği nedeniyle iyi korunması ve bakımlarının nasıl yapılacağı çok iyi bilinmesi gerekir. projenin büyüklüğüne göre çalışan sayısı ve kullanılan kaynaklar değişeceğinden iş yönetimi önem kazanmaktadır. en ufak bir aksaklık projenin süresini uzatmakla kalmaz sizin sonuçlarınızı bekleyenleride etkiler. deney öncesinde uzun bir tasarım süresi vardır tabiki sonra yola çıkldığında akıl sır ermeyen bir çok aksaklıkla karşılaşılabilir. anlıyacağınız sabır işidir. teorik fizik bundan farklı olarak çalışma şekli deneysel verilrin sonuçlarıla * matematiksel problemlerini çözmeye dayalı olduğu için insanın veya grubun içinde bulundu zihinsel* süreçlerle halledilir.
    hangi alanda çalışırsanız çalışın elde etiğiniz sonuçlar gerçek midir? diye sayısız kez kontrol etmeniz gerekir. bazen bu kontrolleriniz yeterli olmaz ve bir hayalin peşinden gidebilirsiniz. bu yıllarınızı bile alabilir. ama sonunda gerçeklerden kaçamazsınız. fiziğin büyüsüde buradadır zaten. şuan elinizdeki fikri veya şeyi dünya tarihi boyunca ilk kez siz elde etmek istersiniz. bunun için bir ömür çalışmayı göze alırsınız. bazen tanımadığınız sokaklarda o kadar yanlız kalırsınızki buralarda daha önce hiç kimsenin dolaşmamış olması sizi ürkütebilir ve gerçeklerden uzaklaştırabilir.