şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: bolmepinar)
  • burdur çavdır'a bağlı bölmepınar köyünün eski ve asıl adı. bu adı nereden getirmiş, nasıl öyle kolayca bölmepınar oluvermiş? ana yol kenarında tipik ve hoş bir iç ege/göller bölgesi köyü. karasal iklimde olup kışın kar alıyormuş. nüfusu azalmakta görünüyor. burdur, antalya ve fethiye'ye eşit uzaklıkta 100 - 120 km.ler civarında.

yıllar önce bir kış zamanı piyasa araştırmasına ankete giden üniversite - yurt arkadaşım dengere köyünde iyi ağırlanmış, hayran olup öykümsü anılarla gelmişti. tahmini 1661 yılından kalma ama selçuklu mimarisine daha yakın duran dengere camii varmış.
  • bizimkilerin, seneler önce büyük burdur depreminden (1971) önce hatta, uzun seneler yaşadıkları köy imiş. antalya, burdur ve denizli'ye 100er km civarında olunca uzaklığı, büyük illere göç eden çoktur 70li yıllarda. köyden zamanında avrupaya göç eden de çoktur. burdur'un çavdır ilçesine bağlıdır. önceden gölhisar'a bağlıymış.

seneler önce köyde halen yaşayan aile büyüklerini ziyaret etmek için gitmiştik. bölmepınar ismine bile geçilmemişti o zaman. sözlükte nasıl denkgeldim bilemedim, görünce yazmadan geçemedim.

sınırları küçüktür, tarımdan ziyade hayvancılık insanların geçimini sağlamaktadır. nüfus 1000 in altındadır yüksek ihtimalle. anason üretimi çoktu zamanında ama şu anki durumu bilmiyorum tabii.

yörelerimiz türkülerimiz gibi oldu, sıradaki parça burdur'lu sanatçı ismail çakır'dan gelsin o zaman*: şu çavdır'ın hanları
    türküde geçen dirmil'in adı da altınyayla olmuş. la ne değiştiriyorsunuz hepsinin adını.