şükela:  tümü | bugün
  • erkekler atlama masasında olimpiyat ikincisi olan rus jimnastikçi. en son atlayan kişiye kadar liderdi ama güney koreli yang hak seon çıkıp şampiyonluğu aldı.

    ablyazin'in puanı 16.399
  • kariyerinde 5 olimpiyat madalyası, 6 avrupa ve 1 dünya şampiyonluğu bulunan; çift yıllarda tek yıllara göre daha iyi sezonlar geçiren, 1992 penza doğumlu rus jimnastikçi. 2012 londra'da 1 gümüş ve 1 bronz, 2016 rio'da 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanırken; kariyer zirvesini yaşadığı 2014 yılında, dünya şampiyonasında 1 altın ve 1 bronz; avrupa şampiyonasında ise 3'ü bireysel, 1'i takım olmak üzere katıldığı 4 branşın tamamında altın madalya kazanmayı başarmıştır ki şampiyona tarihinde, kendisi dışında, sadece rumen efsaneler nadia comaneci* ve marian dragulescu* bunu yapabilmiştir.

    ayrıca erkekler artistik jimnastikteki 6 branşın 3'ünde*** dünyanın en önde gelen isimlerinden biri olmasına rağmen diğer 3 branşta*** o kadar zayıftır ki kariyerinde henüz bir bireysel genel tasnif yarışmasına katıldığı görülmemiştir.

    kendisi hakkında dikkate değer bir diğer husus ise; olimpiyat, avrupa şampiyonası ve dünya kupalarında en başarılı olduğu branş olan atlama masasında dünya şampiyonalarında sürekli yaşadığı hayal kırıklıklarıdır. katıldığı fakat pek bir iddiasının bulunmadığı ilk dünya şampiyonası haricinde atlama masasında düşmediği bir dünya şampiyonası yok maalesef.
  • geçirdiği sayısız sakatlığın ardından 2019 avrupa artistik jimnastik şampiyonası'nda hem halkada hem de atlama masasında 5 yıl sonra yeniden şampiyon olarak müthiş bir geri dönüşe imza atan rus jimnastikçi. avrupa şampiyonaları'ndaki altın madalya sayısını 8'e, toplam madalya sayısını da 14'e çıkardı. dünya üzerinde hak ettiği değeri en az gören jimnastikçi olabilir.