şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tatlı su balığından ayrı olarak denizlerde yaşayan balıklar. mesela bir hamsi
 • ilk bakışta "balık nerede yaşayacak lan başka" tarzında düşünse de insan, spesifik olarak göl ve nehirde de yaşayan balıklar varolduğu için mantıklı bir terim. tuzlu su balığı değil, deniz balığı bu !

  alternatif için ;

  (bkz: hamam yarrağı)
 • mesela çipura bir deniz balığı olmasına rağmen, "deniz balığı" olarak anılmaz. çünkü bir çiftlik balığı da olabilir. o çiftlik, denizde olsa bile, çiftlikte yetişen bir çipura deniz çipurasının yarı fiyatıdır, belki de 3'te bir, bilemedin çeyreği...
 • balıkçıların sıkça kullandığı bir tür aldatma terimidir.

  açık denizdeki kafeslerde yetiştirilen kültür balıklarını da deniz balığı adı altında itelemeye çalışırlar. evet, bi anlamda doğrudur, balık denizde yetişmiştir; ancak doğal yollarla değil. fiyatından da bu ayrımı kolayca yapabilirsiniz.

  geçen haftalarda eskişehir'de belediyenin yanındaki balıkçılardan birinin tezgahında "deniz levreği" yazıyordu; dedim ki:

  - "kilosu ne kadar?"
  - "25 tl yeğen" dedi.

  "yahu dayı; izmir de bile kilosu 40 tl, nasıl olur da sen alenen millete bunu deniz balığı diye yutturmaya çalışırsın?" demek istesem de bi araba dayak yediğimle kalacağımı bildiğimden, hayırlı işler dileklerimi sunarak yoluma devam ettim.