şükela:  tümü | bugün
  • @gerisivesaire nickli üyenin ricası üzerine yazdıklarını aynen aktarıyorum.

bu küçük adama iyi bakın deniz bartu

kim bilir belki de hayat boyu bir duacıya sahip olursunuz.

damla öğretmen 2014 yılında ölümüyle trabzon’u yasa boğmuştu. damla menteşe, yumuşak doku kanserine yakalandığında iki çocuk annesi, genç bir anasınıfı öğretmeniydi. hastalıkla mücadelesi çok uzun sürmedi ve 7 ay sonra hayata veda etti. o meleğin geride iki evladı kaldı.

damla öğretmenimizin 6 yaşındaki oğlu deniz bartu menteşe maalesef lösemi hastalığına yakalandı.

yapabileceğimiz şey çok basit. yapılışı çok basit ancak sonucu dünyalara bedel… deniz bartu’nun ve onlarca çocuğun veya yetişkinin kök hücre nakline ihtiyacı var. sağlıklı bir insan için çok kolay bağış yapmak. kızılay’a gidip “ben kök hücre bağışı yapmak istiyorum” demeniz yeterli…

hangi ilde yaşadığınız önemli değil. bulunduğunuz ildeki kızılay kan merkezi’ne gidip kök hücre bağışı yapmak istediğinizi söylüyorsunuz. size bir form veriyorlar dolduruyorsunuz ve sadece 3 küçük tüp kanınızı alıyorlar. verdiğiniz kanın analiz edilmesinden sonra bağışçı olmaya uygunsanız, doku tipinizin belirlenmesi için verdiğiniz kan türkök doku tiplendirme laboratuvarı’na gönderiliyor ve test sonuçları kemik iliği bankası’na aktarılıyor.

bundan sonra eğer bir hastayla doku uyumunuz mevcutsa, kızılay yetkilileri sizinle iletişime geçiyor ve iki farklı şekilde yapılabilen (bkz: kök hücre nakli) için görüşme yapıyorsunuz. bundan sonraki süreci zaten yetkililer sizinle detaylı bir şekilde paylaşıyor

ömrünüzün mucizesine tanık olabilmeniz dileğiyle...