• içimizin kıpır kıpır ettiği yıllarda; utanır insan böyle güzel olunur mu, vay vaay vaaay diye diye gitarını konuşturan bir müzisyendi. 2011 yılından sonra ara ara görünse de kitlelere ulaşamayarak kayıplara karıştı müzikal anlamda.

ilk ve orta öğrenimini ted ankara koleji'nde, üniversite eğitimini marmara hukuk fakültesi'nde tamamlamış 39 yaşındaki deniz çetin.

bazen eskiyi düşününce insanlar neden meşhur olamıyor ya da meşhur kalamıyor artık anlayabiliyorum, belki gerçekten gereği yok. anılarda gülümseterek kalmak da güzel...
  • yaratılış bakımından gayet başarılı olmasından dolayı, şarkıcılığına dikkat edemediğim taş.
  • hiç utanması olmayan bir insan.
    (bkz: utanır insan böyle güzel olunur mu)
  • çok mütevazi, bir o kadar da yakışıklı insan.

(bkz: ben bugun bunu gordum)
  • uygun adım yürüyüş* esnasında sağ bacağıyla birlikte sağ kolunu, sol bacağıyla birlikteyse sol kolunu aynı anda ileri salladığından ve üstelik bunu tamamen doğal bir şekilde yaptığından, 300 kişilik bir taburun yürüyüşü esnasında onlarca metre öteden rahatlıkla seçilebilir deniz çetin. böyle de ortopediğimsi bir tuhaflığı vardır; kollar bacaklar sallanır da durur, ilginç gözükür. tertibi olarak en çok dikkat çeken özelliğinin bu olduğunu söyleyebilirim. bunun dışında askerlik hayatı temizlik işleri yaparak, angaryalarla boğuşarak geçmiştir ve artık son düzlüğe girmek üzeredir. kendisini hem ilginç yürüyüşüyle, hem de "deniz çetin çanakkale emret komutanım"ı yarım saniye içinde söyleyebilmesiyle hatırlayacağım elbette.
  • bu adam neden meşhur olamadı. çok ihtiyacım vardı onun meşhur olmasına. beni üzen adam.
  • hit şarkısı vardı*, tipi düzgündü, sesi güzeldi, gitarı vardı, klibinde güzel kız oynuyordu.

bu kadar şeye rağmen niye ünlü olmadı cidden anlamak zor. belki kişisel seçimleri yüzünden, fazla magazinsel olmadığı için...
  • albümünün geneline bakarak denilebilir ki; hangi şarkısı olursa olsun , sesli harfle biten her kelimenin sonuna h ekleyen şarkıcı.. örnekleyelim;

"güneşin alnındaaah, rüzgaar saçlarındaaah, dalgaların karşısındaah, geçiyordu yaz bir başımaaah, kısacık eteğinleeh, yanık teninleeeh, bebek yüzünleeeh, geçip gitmemelisiin öyleeeh"

edit: yanılmışım sadece sesli harfle biten kelimelerin sonuna h eklemiyormuş, utanır insan adlı şarkısını dinlerken farkettim ki; aşk beniii bekleeerhhh derken de yeteneğini (!) konuşturmuş sayın deniz çetin.. gerçi yandım derken ı harfini uzatmak yerine uzun uzun mmm layan (yandımmmmmm) arabeskçilerin şarkı söylediği bir ülkede çok da sırıtmıyor deniz çetin'in yorumu..

büdüt: yandım kelimesi sadece bir örnekti.. gittinnnn, kandımmm, sattınnn, aldımmm, verdimmm, bennn, seni yendiiiimmmm gibi kelimelerle örnekleri çoğaltmak mümkünnnnn.
  • (bkz: utanır insan)
  • 13 haziran 2006 tarihinde best fm yayıncılarından rıza esendemir'in konuğuydu. bir çok şarkısını canlı olarak seslendirdi. ilk dinlediğimde "bu ne lan" demişken şu an "acaba nerden bulurum cd sini" diyorum. yalama olmuş müzik camiasına yeni bir soluk getirebilecek potansiyele sahip. ferhat göcer den sonra tek gecerim şahsen kendisini.
hesabın var mı? giriş yap