şükela:  tümü | bugün
  • eralp akkoyunlu'nun, teknesini inşa ediş sürecini ve bu tekneyle yaptığı seyahatlerini anlattığı kitap. marmara açıkdeniz yat kulübü tarafından ilki 2008, ikincisi ise 2012 yılında olmak üzere iki baskı yapmıştır.

aslında ne bir tekne yapım kitabı kadar teknik, ne de bir seyahat kitabı kadar derli toplu. eralp akkoyunlu, kitabın daldan doruktan, düzensiz, plansız bir kitap olmasının sebebini şöyle anlatıyor:

"ben meslek hayatımda da ciddi bir kitap yazmanın istediği disiplini kendimde göremedim. yazılacak kitapları öğrencilerim yazdı. üniversitede, üzerinde çalıştığım araştırma sonuç verdiği anda, benim heyecanım da tükenir. yazıp yayımlamakta yine öğrencilerim öncülük eder."

eralp akkoyunlu, kitabı sadun boro'nun zoruyla yazdığını şu cümlelerle belirtiyor:

"sadun her zaman ısrar eder: "yazacaksın! türkiye'de bu tür kitaplara çok ihtiyaç var!" sonunda direncimi kırdı. tam bilgisayarın başına geçeceğim sırada, osman atasoy'un mükemmel kitabını görünce, neredeyse yine caydım."

kitapta çok fazla fotoğraf bulunmamaktadır.

diğer yelken kitapları için:
    (bkz: macellan'ın izinde)
    (bkz: pupa yelken)
    (bkz: uzaklar)
    (bkz: özgürlük hattının batısına)
  • okuyun da; atlantic city'de blackjack'in bug'ını bulup, hafta sonları garantili sistemle oynayarak, asla 300 usd'nin üzerine çıkmadan ve şüphe çekmeden, yavaş yavaş para biriktirip; bir mafyöz ailenin atıl duran garajını kiralayarak, orada, içerisinde dünyayı gezeceğiniz teknenizi nasıl yapabilirsiniz öğrenin :)

dünya gezginlerinden en sevdiğimdir kendisi. sadun babadan sonra elbette.