• önce türk sinemasında güzel ama biraz vamp kadın kontenjanından yer alan sonra yeşilçam'da seks furyası başlayınca şarkıcı olarak sahnelere çıkan etkileyici güzellikte tipleme. 1.76 boy 55 kilo inanılmaz yüz hatlarıyla bugünün benim diyenlerine taş çıkartacak kadın.
  • beyoğlu güzeli filminde hülya koçyiğit'ten daha güzel bulduğum kadındır.
  • yetmişli yılların türk filmlerindeki uyuz kız. kendisini uzun , kahve kızıl karışımı saçlarıyla hatırlayabilirsiniz. oynadığı hemen her filmde esas adamın iş icabı nişanlandığı zengin kız rolünü oynamıştır.hatırlayabileceğiniz filmlerinden bazıları:

gelin çiçeği : 71 yapımı bu filmde rol arkadaşları türkan şoray ve kartal tibet'tir. kartal tibet'in şehirli, züppe nişanlısı rolündedir. türkan şoray ise köyden gelmiş cahil kızı oynar. bir sahnesinde türkan şoray, deniz erkanat'ın ayağındaki çizmeleri öyle bir çeker ki , ağız burun dağılmış vaziyette * * güp diye kendini yerde bulur.

acele koca aranıyor: 75 yapımı bu filmde yeni evli bir kadını canlandırır. kocasının * öldü bildiği ilk karısı * tam düğün günü çıkagelir. bu yüzden bir türlü kocasıyla gerdeğe giremeyip depresyona giren, son sahnede de yeni evlendiği diğer atletik yapılı kocasının * ise iktidarsız olduğunu öğrenen ve dünyası başına yıkılan kadın rolüyle hafızalara yer etmiştir.

kendisi şu aralar üç adını verdiği , üç ayağı olan köpeği ile zor durumda hayatını sürdürmektedir.
  • çok sevdiğim, 1970 ve 80 ‘lerin büyük film yıldızıdır.
    bir bölümü başrol 50’ye yakın filmde rol almıştır.

o yıllarda dört yapraklı yonca diye anılan ve destekçileri olan yönetmenler / yapımcılar nedeniyle bütün önemli rolleri kapan türkan şoray, fatma girik, hülya koçyiğit ve filiz akın nedeniyle çok az başrol alabilmiştir.

eğer bir yapımcı ya da yönetmen desteği olsaydı bahsedilen sanatçılardan hiç de aşağı kalmazdı, eminim .

geçenlerde bir çocukluk anısını anlatmıştı , sizinle de paylaşayım :

“ ben çok yaramaz bir çocuktum. bayramda el öpmeye gittiğimde şeker verenleri not alır, bir dahaki bayramda onlara gitmezdim, sadece para verenlere giderdim. unutmamak için de kimlerin para verdiğini not alırdım...
    sonra paraları kaptığım gibi bayram yerine gider; ne kadar salıncak, dolambaç, çarpışan oto varsa binerdim.
    tüfekle balon vurmak falan artık lunaparkta ne varsa hepsini elden geçirirdim...
    bu arada çiş yapmak aklımın ucundan dahi geçmez akşam olmaya başlarken paralar suyunu çekince eve koşarak dönerdim....

dayak korkusu ve çişin son dakikasına kadar tutulması nedeniyle koşa koşa eve geliş, klasikleşen bayram dayağı yiyiş ve sonra yatış.
    bayramın ilk günü maceram böyle biter, sonra ikinci üçüncü gün maceraları başlardı. “

deniz erkanat’ı tanırım, çok temiz kalpli ve çok çalışkan bir kadındır.

keşke yeni projelerde de kendisini görebilsek ...
    yönetmen olsam “yılanların öcü” filmini tekrar çeker ve oradaki “ırazca ana” rolünü hiç başka birini düşünmeden deniz erkanat ‘a verirdim ; cuk otururdu.

tavsiye :

izlememiş olanlar için, sevdiğim, bizzat sinemada izlediğim birkaç deniz erkanat filmi:

acele koca aranıyor (1975)
    kızım ayşe (1974)
    küçük sevgilim (1971)
    cemil (1975)
    yaz bekârı (1974)
    gaddar (1974)
  • şarkı da söylemiştir kendisi. 1978 senesinde öncü plaktan 2 adet 45lik çıkartmıştır. (biz insanlar / bu aşkı yaşa sen) ve (helal olsun / yetersin bana)

mavi ışıklar'ın iyi düşün taşın eserinin müziğini alıp sözleri değiştirerek "helal olsun" adıyla yeniden yorumlamıştır*.
hesabın var mı? giriş yap