şükela:  tümü | bugün
  • hayatı deniz fenerinde geçen, yalnızlıktan delirme eşiğine gelebileceğini ya da dünyanın en huzurlu insanı olabileceğini düşündüğüm meslek erbabı.
  • (bkz: ak parti)
  • - hayatınız ne kadar öykünülesi... sosyal zifte bulaşmadan burada mendireğin küçük prensi olmak harikadır sanırım. peki hiç sıkılmıyor musunuz?
    + büle entelle geliveryo bazı bazı sitip gümüyorum aha şu daşların altına. alıyolla sıkıntımı
  • ben bir tanesinin hayatına dokundum geçenlerde. yaptığım bir dergi çevirisinin konusuydu. antalya'da, gelidonya feneri'nin bekçisi, mesleği babasından ve hatta dedesinden devralmış mustafa bey'in, en az bu güzel yer kadar huzurlu olan hikayesi altında kaldım. günlerce çıkamadım enkazından.

sessizliğin, sağır edici gürültüsü ve rüzgarlarla kurulmuş dostluklar. buydu aslolan tek kişilik hayatında. bir cümlede bile pişmanlık izine rastlayamadım. mustafa bey, orada bir yerde nicedir hayallerimi süsleyen hayatın sahibi olmakla uğraşmaktaydı. mesleği, fener bekçiliği değil, masal kahramanlığıydı. kim bilir kaç defa kutsamıştı güneşin akdeniz'den batışını. ne fırtınalara denk gelmişti bu dengesiz iklimde. bir dereye eğilip su içmişim gibi hissettim hikaye tamamlanınca.

şu güne dek çok kişinin biyografisini okudum, izledim, dinledim ve hatta çevirdim. velakin çok azı, mustafa bey'inki kadar mutluluk enjekte etti damarlarıma. yaşanan, kocaman bir huzur çünkü. ötesi berisi yok. fazlası kaosu hiç yok. insan bile yok. günbatımı var, deniz havası, gemiler, yağmur, göçmen kuşlar, ihtiyar kaplumbağa, güney rüzgarları ve uçsuz bucaksız hayaller.

hayat, gelidonya feneri'nde ne güzel!
  • - hacııı... fenerdi, denizdi, dernekti, yardımdı falan diye götürüyormuşsunuz malı? ehehe
    + sidigit!
  • olmak için nereye müracaat edilmesi gerektiğini merak ettiğim meslek.
  • türkiye'de fenerler,kıyı emniyeti işletmesi idaresinde olup fenercilik genelde bir kaç kuşak aile mesleği olarak sürüp gider,bir yerde fener bekçisi emekli olunca yerine eşi,kardeşi,oğlu,kızı fener bekçisi olur,bunlara sıra gelmeden fener bekçileri emekli olmaz zaten.dışarıdan göründüğü kadar zahmetsiz de değildir,bazı fener bekçileri birden fazla fenerle ilgilenmek zorundadır,eskiden fenerler gazyagı ile,sonradan asetilen ile şimdi ise bazı yerlerde elektrik ile aydınlatılmakta olup,fenercilerin ailelerinni hayatı da oldukça zordur.çocukların eğitimi,acil sağlık hizmeti almak,en basit ihtiyaçların dahi giderilmesi,izin kullanmak hep külfettir.
  • kıskanılası insanlar.
    hele ki şu deniz feneri gibi bir yerdeyse.