şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şüphesiz ki banka sahibi olmak kadar büyük bir suç değildir.
 • tek kuruşunu kendi menfaati için harcamamıştır. bıraktığı mirasın soygun veya para ile ilgisi yoktur.

  yakın bir tarihte bankaların içini boşaltıp devleti soyanların adı anılmazken o hala anılıyorsa bu ve benzeri sebeplerdendir, kara çalanlar da dahil olmak üzere herkes bunu bilir.

  deniz gezmiş len bu aloo? deniz feneri değil...
 • devleti soyan iktidar sahiplerinin olduğu bir ülkede, şahsi menfaati için bir lirasını harcamamış deniz gezmiş banka soymuş sadece helal olsun derim...
 • amacı banka soymak değildi, amacı bankadaki paraya el koymaktı. bunun nedenleri ali yıldırım'ın deniz gezmiş'in günlüğü adlı kitabında açık ve net bir şekilde anlatılır. o gün ki medya ile bugünkü medya arasında yedi fark bulun size sulu boya seti hediye edeyim ancak fark yoktur. adı banka soydu olmuştur.
 • dönemin tüm sol örgütlerinin yaptığını yapan deniz gezmiş'in eylemdir. "siz sol örgütsünüz durun iki kalem para çıkartayım" diyen olmadığı için örgüt harcamalarını bu yolla temin ediyorlardı.
 • konuya gel..

  evet banka soymuştur, filistine gitmiştir orda keleşli fotoları da vardır. öcalan falan da ondan feyz almıştır. yaptığı herşey tc kanunlarına göre terörist faliyettir. şuan da öyledir. adam sosyalist bir devlet planı kuruyordu. bunun için örgüt kurdu. silahlı örgüt planları vardı ama başaramadı. adam kurtuluş savaşı antiemperyalist bir mücadeledir derken antiemperyalizmin yanındadır kurtuluş savaşının değil. he o zamanki devlet tarafından yapılan dezenformasyon ve imkansızlıklar içinde o mevzularda sağlıklı çözümlemeler yapamamışlar (mahir çayan, yılmaz güney de dahil) bundan dolayı da kafaları biraz karışık olmuş ve başarısız olmuşlar.
  asıl problem şurda
  avukatları da dahil onların yoldaşları, sempatizanları falan yargılamanın hukuksuz olduğunu idam kararının yanlış olduğunu falan savundular şiirlerde "çocuk" diye bahsettiler onlardan. yani bişey yapmadı amcası kızma dediler.
  ayıptır günahtır yaa bok yoluna mı öldü adam yiğit adamdı bişeye inanıyordu. ya başarırım ya ölürüm diyordu. öldü. sehpayı tekmeledi o kadar inanıyordu yani. başarsaydı onu asanları o asacaktı.
  gelelim banka soygununa bankayı soymuştur onun düşüncesine göre o paralar halkındır parayı alıp örgütü için kullanacaktır. asıl hırsız o bankadır. yani namusuz varsa o bankanın sahibidir.
  adam tutarlı, bu adamlar emeğimizi çalıyor diye anlatacak okadar sonra bankayı soymayalım ayıptır mı diyecek.

  genel olarak deniz ve mahir devlet için zayıf bir tehdit olmuş devlet onları çok rahat kullanmıştır. devletin gerçekten korktuğu tipler için (bkz: ibrahim kaypakkaya)
  ibo çok mu süperdi hayır ama onun ideolojisi bu topraklarda karşılık bulabilirdi. hatta öcalana devletin yol vermesinin amacı iboyu sindirmekti diyenler var. deniz bu kadar kahramanlaştırılırken ibodan neden kimse bahsetmez??

  türkiyede kendini devrimci sosyalist sayan kemalistler: mustafa kemalin sosyalizmle hatta antiemperyalizmle uzaktan yakından alakası yoktur. büyük bir siyaset adamıdır. konjonktürü iyi okumuştur. pragmatik biridir. anti emperyalist değildir. halkın direneceğini görmüştür(antep direnişi) bunu biryere evirmiştir burdan bir cumhuriyet çıkarmıştır. bu cumhuriyetin temelinde iki şey vardır 1-batıcılık bunla bağlantılı olarak 2-türkçülük.
  denizler sıınıf mücadelesi veriyordu. mustafa kemalle aynı dönemde yaşasalardı mustafa kemal onları da asardı(bkz: mustafa suphi)

  denizi asılmış kemalist bir kahraman olarak göstererek devlet bir taşla birçok kuş vurdu. 1- aba altından sopa gösterdi 2-denizlerin derin ideolojik birikimleri ve mirasları yoktu burdan tekrar ögüt ıkmazdı. 3- yeni devrimcilere kemalizm devrimcidir dendi ve gazları alındı. 4- diğer ideolojilere de siz öteki değilsiniz deniz astık dendi (ülkücüler,islamcılar) falan filan işte
 • ne kadar garip. "yiyor ama çalışıyor" argümanını sıfır kaygıyla benimseyen adamlar eleştiriyor bunu.
  soygundan elde edilen parayla üst geçit falan yaptırsaydı deniz gezmiş sorun yoktu o halde?

  elbette banka soyulacaktı. elbette bir şeyler soyulacak, yakılacak, yıkılacak, öldürülecekti. bir şehir gerillasından balkondan polisin kafasına çiçek saksısı atmasını mı bekliyordunuz, nedir?

  (bkz: raf)
 • 2013 senesinde gündeme gelmesi de savunulması da saçmalıktır. ilerleyin biraz artık yahu.
 • yalan haber oğlum inanmayın.

  işte yalan olduğunun kanıtı

  http://i.imgur.com/luttf17.jpg
 • banka soygunlarını hollywood yapımı dandik filmlerdeki boktan aksiyon sahnelerinden belleyen zihinlerin eleştirmeye çalıştığı hadise. adım gibi eminim, bu sığ ve ahmak kafa, çalınan paralarla kendisine makarna kömür dağıtılmadıkça uslanmaz.