şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rize'nin kaçkar dağlarının zirvesinde, muhteşem bir güzellik.

  http://static.panoramio.com/…/original/41380270.jpg
 • yolu yok. dağdan bayırdan yürüye yürüye gidiyorsunuz. öyle çok zor bir yürüyüş parkuru değil. yolda zaten mola verecek güzel yerler var. minnak bir derenin ilk çıkış yerinde durup nefeslenmek nefis oluyor. ama asıl güzellik göle ulaşınca. gölün yanına ulaşınca ben kendimi huzura çıkmış gibi hissettim.

  rakım sebebiyle ağaç yok. etraf taşlık. mevsimine göre minik otlar var. ortam o kadar sessiz ki, her adımınızda, o otların ezilme sesini duyuyorsunuz. "keşke" diyorsun "keşke bu otları ezmeden yürümenin bir yolu olsa." o duyduğunuz ses resmen içinizi yakıyor.

  gölün rengini anlatmak için ayrı bir renk bulmam gerek. mavi değil. yeşil hiç değil. hayır turkuaz da değil. farklı yahu. gerçekten farklı. ben gölde yüzerim diye düşünmüştüm. ağustos ayındaydık çünkü. ama su o kadar soğuktu ki mümkün olmadı. daha doğrusu ben dayanamadım. niyetlendim. girdim. ama ayaklarımı sokar sokmaz geri kaçmak zorunda kaldım.

  iyi ki yolu yok. görmek istiyorsan yürümeyi göze alacaksın. buraya yol filan yapan olursa, benim için, o yolu yapana, şiddet uygulama sebebi olur. yürüyerek gelen adam da zaten buraya zarar verebilecek adam olmaz...

  velhasıl alın sırt çantanızı. doldurun nevaleyi. çadır, uyku tulumu, mat filan... emin olun hayatınızın en huzurlu gecesini orada geçireceksiniz.

  son olarak gece duyduğunuz o gürültüler dağ keçileri. korkmaya gerek yok.
 • yayla evinden oraya yürümek neredeyse iki saat sürüyor. dönerken yarım saatte bitiyor ama.

  gece kalmak isterseniz yanınıza uyku tulumu, çadır filan alın. öyle çimenlerin üstüne yatıp "bir de battaniye örttüm mü, ne olacak ki?" demeyin. rakım 3370 metre. gecenin ayazı öpüverir sonra.

  ayrıca bir tavsiye: gölün suyu içiliyor. için.

  ekleme: ilk entry'deki fotoğraf ölmüş. buyrun burası.

  https://www.aa.com.tr/…/2017/08/kackar-buz-gol4.jpg