şükela:  tümü | bugün soru sor
  • halikarnas balıkçısı nın aynı adlı eserinden macit koper tarafından senaryoya alınan ve yönetmenliğini ayhan önal ın yaptığı film.
    altan erkekli en dandik rollerini birini oynadığı film olmasına rağmen çekimleri iyidir.
  • ayni adli eserden cekilen dizinin muzikleri konunun ruhuna uygun, ruya gibi...puslu bir dalgalanis, uzaklasan sesler, huzunlu yitip gitmeler...eski dizilerde konularin secilisi kadar muziklerinin de bir yer tutmasi ozenli olusundan kaynaklaniyor...sevgili balikcinin hayatindan kesitler sunan eserde yazar yerel bir soyleyisle eserinin adini deniz kurbetcileri koymak istemis, yayinci ve azra erhat dilbilgisi kurallarina uydurulmasina ikna edebilmislerdir sonradan...
  • 'hiçbir çile sünger avcılarınınkinden daha korkunç, hiçbir çaba onlarınkinden zor değildir' epigrafıyla başlayan roman. balıkçı, bu romanında deniz emekçilerinin çile, sorun ve aşklarını kısacası onların dünyalarını anlatır.
  • diziyi trt 1, 1990 yılının aralık ayında bodrum'da çekmiştir.
  • şadan gökovalı bu eseri şöyle değerlendirmiştir;

    "balıkçı'nın, toplumsal sorunlara en fazla eğildiği kitabıdır 'deniz gurbetçileri'. yazar bu romanında, deniz emekçilerinin çile, sorun ve aşklarını, kısacası onların dünyalarını anlatır. ama bu anlatım, kaynağından, birinci elden anatımdır. öyle ki; türklerin türk sularında sünger avlamalarının yasaklanması üzerine birçok yere başvurup sonunda genelkurmay'a telgraf çeken 'latif', balikçi'nın kendisidir aslında."