şükela:  tümü | bugün
 • hakkinda bir giri olmasi beni sasirtmis, tamamen ücretsiz olarak yayinlanmis türk söylence sözlügü'nün yazari.

  buraya gerekli bilgi arastirilip girilecektir!

  ancak öncesinde benim de sivas'da son dönemine tanik oldugun köy odalari hakkinda kitabinin ilk sayfasina düstügü su açiklamayi paylasmak istiyorum:

  "eskiden kıs gunlerinde koy toplulugunun ortak malı olan koy odalarında ocagın etrafında gunlerce, hatta haftalarca suren masalsı oykuler anlatılırdı. bunlar teknolojinin henuz gelismemis oldugu donemlerde dizi filmlerin, arkası yarınların yerini tutardı. ben cocukluk yıllarımda bu sozlu anlatım geleneginin son orneklerine tanık olma fırsatını yakaladım"
 • ilgili ve hevesli bir arkadaş. ama (t)ürettiği pek çok kavram türkçeleştirme derdiyle zorlama çalışmaların ürünü.

  ilgimi çekiyor ve çok seviyorum türettiği şeyleri. fakat keşke bunu kaynak kitap şeklinde değil de fantastik bir evren olarak sunsa bize.

  örnek verecek olursak:
  yarboğa (erboğa), erbüke, yaryunt diye bir adlar var kaynağında.
  erbüke mesela erkek bir şahmaran. hatta bunun için eşbükeyi de türetmiş. ama ortada bu adda bir isimlendirme, yaygın folklorik bir terim yok.
  erboğa da bildiğiniz minotor için kullanılmış. oysa bu efsane türklerde yok. yaryunt da at adam. sentor yani.

  bence türettiği kavramlardan, özellikle fantastik çevirilerde yararlanılabilir. ya da türk fantastik edebiyatına ürünler vermek isteyenler bunları kullanabilirler. fakat internette dolaşan e-kitapları maalesef kaynak kitap görünümünde, folklorik sözlük şeklinde sunuluyor. wikipedia, online ansiklopedilerde açıklamalarında yararlanılıyor ve başlık olarak da yer buluyor. bunlar çok yanlış bence.
 • "eski türklerde oguşlar* birleşerek urugları, uruglar birleşerek boyları, boylar birleşerek bodunları*, bodunlar da birleşerek illeri oluşturur." deniz karakurt
 • memleketimizdeki sözde tarih* hareketliliği arasında bilerek yahut bilmeden "pseudo folklor da olmaz mı" diyerek sadece kendisini kaynak gösterdiği, metodoloji açısından hatalı, kurgusu gani sözlüğün müellifi.
 • menemen'in ilk kadın belediye başkanı... ancak türlü katakulliyle elinden alındı.

  detay için bakınız: menemen'deki garip seçim

hesabın var mı? giriş yap