şükela:  tümü | bugün
 • fiyati yuzde onbin oraninda arttiran ev ozelligi. ayrica etkileyici ve rahatlatici bir mekan.
 • cagdas yunanca da karsiligi sto perigiali dir.
 • kendini nedensiz, nesnesiz aşık olmuş hissetme yeri. (bkz: iyot kokusunun dayanılmaz cazibesi)
 • sınırları, her dalgada değişen gizemli ülke. yumuşak dalgaların oluşturduğu ovalar, sert dalgaların açtığı çukurlar, taşlar, kumdan tarlalar ve deniz kabuğundan meyveleriyle, belki de yaşamak istediğim tek ülke. kimi zaman kuma karışırım, kimi zaman tuzlu suya; dalgaların köpüğünü içerim istemsiz, denizin üzerindeki bir çardakta sakince beklerim.

  ömrümün tamamı beklemekle geçerken, bu bekleme sekanslarını daha güzel hale getirmek için çabalarım sadece. ölmeyi, yeniden doğmayı, ilk okumayı söktüğüm anı, ilk karnemi, ilk öpücüğümü düşünür, gözlerimi kapatırım dalgaların kumların üzerine sakince uzanıp, dudak dudağa öpüştüğü minik ülkenin sınırsız özgürlüğünde.

  hele orman da varsa denizin hemen kenarında; sarı kumlar, yeşil ağaçlar, mavi deniz ve beyaz bulutlar ile renklerin tadına bakarım sakince. yüksek çözünürlüklü bir hayatın peşine düşer, sabahın ve akşamın hakkını ayrı ayrı veririm. nefes aldığımı hisseder, verdiğim bıkkın nefeslerin soluk anılarına saygı duruşunda bulunurum.

  her şeyin karşıtıyla var olduğu dünyada, varlığıma emin olmak için karşıtımı ararım gündüz gece. hatalar yapar, sözler verir, yalanlar söyler ve kendimden nefret ederim. aylar böyle geçerken, bir gün ulaşırım tekrar denizlere. kendi yansımama bakar, içimdeki iyi niyeti izlerim kısa süreliğine. yüzyıl sonra buralarda olmayacağımı düşündükçe, daha bir severim dalgaları. son kez görüyormuş gibi izlerim köpükleri, binlerce yıllık kayaları ve hayatım kadar kısa olan kumdaki izleri.

  biteceğini bile bile yaşarım hayatı, ofislerin içinde sıkışmışken canım acır sadece; gözlerimi kapatır denize geri döneceğim günü sayıklarım.

  http://img194.imageshack.us/…mg194/6442/seaside.jpg

  http://img194.imageshack.us/…g194/6664/seaside2.jpg

  http://img194.imageshack.us/…g194/6232/seaside3.jpg
 • sinir alıcı özelliği vardır. bazen havanın soğukluğuna, yağmur olduğuna aldırılmadan bir süre oturmak gerekir. ister ağlar, ister küfür eder, istersen sessizce oturursun. ama herşeyini denize boşaltmış şekilde kalkarsın.
 • vakti zamanında, ortaköy'ün iç sokaklarında oturan insanların, akşam çekirdeklerini alıp, ortaköy camisinin yanında bulunan, çay bahçeleri olan meydana taktıkları isimdir. dar gelirli insanların, en büyük eğlencesi olan halka açık yerlerdir. bir çok anılara ev sahipliği yapmış mekandır.
 • pişmiş kelle'de metin demirhan'ın köşesinde başladığı yazılarına bu başlık altında devam eden gamze deniz'in köşesinin adı idi.
 • (bkz: leb i derya)
 • eşinin arkadaşı bir narkozcu varmış. daireleri değirmendere'de. onu gezdirmeye denize karamürsel'e gidiyorlar. yanlış ve izbe bir koya inmişler ama orada güzel deniz kenarı bulmuşlar. yüzüyor, oynuyorlar. derken acıktılar. balıkçı veya köfteci bulunacak. hızır işi gibi denizden bir tekne geliyor, çevirdiler. balık? ispari. istavrit büyüklüğünde. boklu balık. alalım olmuşlar. pişirip yiyecek hiçbir eşyaları yok. yalova'ya adam gönderiyor ekmek için. kara biber, tuz, limon. çocuklara da teneke, çalı çırpı aratıyor, ocak közlüyor. ispariyi ayıklamadı bile, pullu pullu. arkadaş turan'dan ekmek kağıdını alıp örtü yapıyor. barsak kılçığa yapışıp kalıyor. silkeleyince hepsi topluca etten ayrılıveriyor, iç eti kalıyor. tuz, kara biber, çeyrek ekmek içi balık, üstüne limon. ohh! turan arkadaş o balığı unutamazmış. (bkz: çerkes kızı/@ibisile)