şükela:  tümü | bugün soru sor
  • özellikle vakti zamanında rumeliden göçen ailelerin tümünde bulunan efsanevi dededir. beğenmediği deniz kenarındaki arazi anlatanın yaratıcılığına göre kah bakırköy marinanın olduğu yerde, kah sarıyer büyükderededir. bu dedeler buralardaki arazileri verimli olmadıkları için almamış, onun yerine dağlık taşlık bir yerdeki araziyi almış, sonra o arazi de hayırsız baba-amca-dayı vb. yüzünden satılmıştır. şimdi o arazi de bayağı para etmektedir. dede yüzünden zengin olunamayışına yanılırak sohbet sonlandırılıp konu değiştirilir.
  • benim için dede değil baba olan birinci dereceden akrabadır.
    vakti zamanında antalya'ya gitmiş olan babam bir tarladaki "satılık" tabelasını görüp o onda orada bulunmakta olan sahibine fiyatı sorar.
    aldığı yanıt karşısında "o paraya köyden kaç tane arsa alırım" diye düşünen sevgili pederim yoluna devam eder ve eskişehir'e varır.

şu anda o arsa konyaaltı plajı'na bakan otellerin bulunduğu arsadır.

ben de sabah 8'de kart basıp "lan 4 yıl araba kredisine girmek için çok mu?" diye düşünen mühendisim.
    (bkz: üzüntü ve muz kabuğu)
  • vizyonu kısıtlı dedelerdir. bu dedenin değişik bir versiyonu da deniz kenarındaki çorak arazileri vakti zamanında verimsiz diye kızlarına miras bırakan muğlalılardır. kızların ve damatların hepsi köşe oldu tabi sonradan.
  • sadece benim dedem değil, benim vizyonsuz köyümdeki bütün dedelerdir.

vakti zamanında devlet bizim köyün olduğu alana baraj yapmak istemiş ve karşılığında da bütün köylülere silivri'de geniş araziler teklif etmiş ancak bizim gerizekalılar bu teklifi reddetmiş deniz kenarında tarım yapılmaz diye.

şimdi dedemden kalan tarlayı satmaya çalışıyoruz alan yok amk.

bir de daha öncesi var ama ona hiç girmiyorum, sinirlerim bozuluyor.
  • vakti zamanında beğenilmeyen o yerler, mutlaka dutluktur*. zamanında derdi tarım yapmak olan aile reisleri doğal olarak bu yerlere rağbet etmemiştir. zamanla tarım önemini yitirip, turizm sektörü değer kazanmaya başladığında; iş işten çoktan geçmiştir.
  • ileri görüşlülük konusunda sınıfta kalmış dededir.

bizim buralarda yıllar önce deniz kenarlarındaki kumsalları kızlara, verimli toprakları erkeklere miras bırakırlarmış.kızlara toprak vermek zorundaysak kötü toprak verelim anlayışından dolayı böyle yapılıyor.sonra yıllar geçiyor, turizm patlama yapıyor, deniz kenarındaki yerlere otel yapılıyor ve o kumsalların değeri uçuyor.kumsal alanlarda mirası olan kızlar zengin oluyor, verimli toprak alan erkekler ise kendi yağında kavruluyor şimdilerde.

işte deniz kenarındaki tarlayı beğenip almayan dedeyle çocukları arasında gerici ayrımcılık yapan dedenin ileri görüşlülüğü benzer.***
  • çobandır.
  • bizim sülalemizde bunlardan çok var. allah ömürlerini uzun etsin ne diyeyim. adam tarabya'da ortaköy'de istinye'de ben araziyi ne yapacağım deyip bayrampaşa'dan toprak almış karpuz ekerim diye.

tekrar cenin pozisyonuna geçip 3 gün ağlayacağım ya.
  • bu yaştan sonra sudoku'na yönelmesi gereken dededir.