şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: mavi bayrak)
  • 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemin deniz kültüründen yoksun yetiştirilmiş neslinin sonuçları.
    haftasonu izmit'teydik.. "kocaeli belediyesinde mavi bayraklı plajlar açılıyor" haberinden hareketle hadi dedik buranın denizini görelim. kefken'i uzak bulduk, bulunduğumuz noktadan 60 km uzaklıkta esenköy'e denize gitmek gibi oldukça zeka pırıltısı saçan bir eylemde bulunduk. kozmos aşkına o neydi öyle.. yosun, deniz anaları, bebek bezi, naylon poşetler, patlamış mısır paketleri ve daha tanımlayamadığım bilmek de istemediğim nicesi. ve sanki suda bunlar yokmuşçasına akın akın gelip yüzmekte olan ve içlerinde rusların da oldukça fazla olduğu kalabalık bir plaj topluluğu. halüsinasyon görüyor olmalıydık. serde gurur var dönemiyoruz da. kefken dururken böyle bir denize gelmenin acısıyla bari ayağımızı sokalım dedik. 60 km yi kirlenmek için katettik. dedik çıkışta hamama filan gidelim..

papağan gibi "eğitim şart" demagojisi yapmayacağım. bizim toplumda denizi ve kumsalı temiz tutmanın sadece okumuşlukla veya belli ekonomik seviyenin üzerinde hayat standardına sahip olmakla ilgisi yok, bu gözler neler gördü.. fethiye'nin en kral plajlarında da yüzdük, kola kutularının çöplerini kuma gömen ceo çakması abileri de gördük, dondurmasının çubuğuna çocuğunun sakızını yapıştırıp şezlongunun altına ittiriveren asortik ablaları da.. kafamızda mıhlanmış bir algı var "deniz her haltı temizler, yenilenir". bunu kıracak bir deniz kültürü henüz yaygın değil.
  • plastik atıklar, gemi atıkları, toksinler ve atmosferik nedenlerden kaynaklı, tamamen temizlenmesi mümkün görünmeyen bir tehlike durumu

özellikle plastik atıklardan bahsedilecek olursa, her geçen gün denizde atık miktarı artmaktadır. bunun nedeni plastiklerin parçalanamaması ve sürekli birikmesi. tek parçalanma yöntemi olan güneş ile erime de plastik suya değdiğinden dolayı yani kuru olmamasından dolayı gerçekleşememektedir. ilerleyen yıllarda denizdeki balık sayısı kadar plastik atık miktarı olması beklenmekte ve sonrasında balık popülasyonunu dahi geçmesi beklenmektedir.
  • özellikle her yaz birinci elden deneyimlediğim olay.

ama istanbul'daki vapurlarda da esnetilmiş galiba sigara içme yasağı benim bilmediğim bir tarihte, herkes motorda-vapurda fosur fosur sigara içiyor ve hiçbir görevli ya da yolcu bir şey demiyor. geldiğim konu şu, bu insanlar sigara içerken küllerini denize döküyor, sigara sefalarını bitirince de izmaritini denize atıyor.

daha çok basit, çok da gündelik bir olaydan bahsediyorum. nasıl düzelecek böyle insanlar varken?
  • dizi ve filmlerin hatırı sayılır katkısı olduğunu düşündüğüm durum.

sevgilisine kızan birşey atıyor. (fotoğraf, gelinlik, çeyiz sandığı, araba) polisten kaçan silah (plastik) atıyor. mafyadan kaçan kağıt atıyor. çekimden sonra topladıklarını sanmıyorum.
  • kötü insanların yol açtığı kirlilik , çünkü deniz kadar güzel birşeye zarar vermek için kötü olmak gerekir .
    şu anda güzel bir koyda tatildeyim. kendi çapımda dalıp gördüğüm çöpleri çıkartıyorum şimdiye dek çıkardıklarım :

1-bir adet cep telefonu nokia galiba.
    2- bir adet sütyen ?! baya büyük beden .
    3- bir adet ilaç şişesi şu gliserin gibi damlatmalı olanlardan.
    4- bir adet rulo boya fırçası, kullanılmış.
    5- poşet , dolu her yerde.
    6- plastik şişe tabiki ve bir adet plastik boru.
    7- derinlerde bi alüminyum kap gördüm , yemek konulan içine , g*tüm yemedi dalmaya o kadar bakalım yine deneyeceğim.
    8- yine bir adet ayakkabı var almaya çalışıcam .
    editto 9- bir adet 50’lik vodka yada rakı şişesi bilemedim.