• denizde geçirilen kaza veya şiddetli fırtına sonucu, ya da denizde yakınını kaybetmiş olmaktan ötürü yaşanabilen denize açılma korkusu

ayrıca boğulma korkusundan dolayı deniz, göl havuz vb. su birikintilerine yaklaşamama
  • buna marephobia da denilebilir latincede.
  • (bkz: fear the sea)
  • ismi deniz olan kız veya erkek bir kişi nedeniyle çok acı çekmiş insanların daha sonra bu isimden korkması o isimdeki insanlara yaklaşamaması durumu...
  • ölüm bu, çarşaf gibi denize benzer-korkan korkar.
  • denizci bir babanın çocuğu iseniz; gece yarısı gelen telefona korku ile uyanmak, size yağmur yağsa açıklarda neler oluyor endişesi,kaza haberi geçen ekrana kitlenmek,dönüş zamanında gelmiyen bekleneni görememe paniği,en güzel günlerinizde yanınızda olamama burukluğu ,sizde deniz korkusu yaratır.
  • talasofobi.
  • denizde kendine sahip çıkamayan insanın korkusu. su belini geçtiğinde kontrolün kendinde olmadığını hissedip paniğe kapılır. kıyıya üç metre yakında suda oturup alışmaya çalışırken gelen küçük dalga ile dengesi bozulduğunda kuma tutunabileceğini zanneder yapamayınca nerde olduğunu daha iyi anlar. su yukarı kaldırır, saniyede debelenip (yarım metre zaten) çıkar. korkusunun üstüne gitmek için eski pozisyonunda oturur. çenesi titrer. ''su soğuk değil canım o kadar'' derler. su zaten soğuk değildir.
  • bünyemde zerresini barındıramadığım korku. korkmam gereken durumda bile korkamıyorum. sanırım bir gün öleceksem denizde olmasını istediğim için olabilir, deniz benim için her durumda kurtuluşu ifade ediyor. limanlara sığınamıyorum ben, limandan kaçıp denize sığınıyorum.
  • bazilarinin yalnizligi olmus korkudur.
hesabın var mı? giriş yap