şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: desalinate)
 • istanbul büyükşehir belediyesininde yakın zamanda ihaleye verip bir deniz suyu arıtma tesisi kurarak becereceği olay.

  deniz suyundan içme suyu yıllardır deniz aşırı yol alan gemilerde kullanılmakta, makinaların almanya ve avusturya üretimi olduğu bir teknoloji kullanılmaktadır.

  insanlığın ihtiyacı olan bir şeyi* yapan-üreten-akıl eden ülkelerin pek günahı olmasa gerek. ha bu onları temiz mi yapar ? kesinlikle hayır. deniz suyu arıtılacağı için denize kıyısı olmayan ülkeler bunun zorluğunu yaşıyacaklar.

  bütün bunların dışında o gözü dönmüş ülkeler yavaş yavaş tarıma el atıyorlar, tohumların tek sahibi olacaklar, ekilen ürünün "tohuma bırakma" olayı olmayacak. bir tohumlama dan bir sefer ürün alınabilecek. yeni üretim için yeni tohum alınacak. böylelikle bu gözü dönmüş ülkeler istediği ülkeye istediği şeyi istediği miktarda ürettirme şansına sahip olacak.
 • bir kaç ay önce ana haber bültenlerinin birinde izlemiştim, bodrum'da kurulmuş olan böyle bir ünite var, otellerin bir kaçında da varmış, istanbul'un böyle bir sistem için geç kaldığından bahsedilmişti. olay şu ki, hem geç kalınmış (fakat çok daha önceden böyle bir plan vardı) hem de istanbul'un su ihtiyacını karşılamak için yapılacak sistem ancak en az 3 yılda bitebilirmiş.
 • (bkz: evaporator)
 • arabistan'da uzun zamandır uygulanan yöntem. adamlar içme sularının % 75 ini denizden karşılıyorlar ve bildiğimiz çölde tahıl yetiştiriyorlar. hoş yetiştirmeseler ne olacak ki, bastırırlar parayı satın alırlar ne lazımsa.
 • önce bir çukur açılır. bu çukur olabildiğince çok deniz suyuyla doldurulur, suyun içine de bir kap yerleştirilir. daha sonra üstü varsa nalyon yoksa yaprak vb. birşeyle kapatılır ve yanlardan hava alması engellenir. tüm bunlar eksiksiz yapıldığında buharlaşma-terleme sayesinde kabın içi bir miktar temiz suyla dolar.

  (bkz: discovery channel)
 • (bkz: hz isa)
 • savaş gemileri için mümkündür. üretilen suyun tadı sanıldığının aksine tuzlu değil şekerli gibidir. içilebilir fakat içimi biraz serttir.
 • desalinasyon disinda yontemlerin kullanimiyla da gerceklestirilebilen erdem.

  soyle ki; marmaris, kas vb. gibi guzide sahil ilcelerimizin birisinin belediyesine adam sokulur, hatta ilgili ilcenin belediyesinin iktidar partisinden olmasi tercih sebebidir. sonra efendim, gidilir daha kesfedilmemis bir kiyinin biraz aciklarindan baslayarak deniz toprak ile doldurulur, cikan alana guzel bir turistik isletme, otel falan yapilir. belediyedeki adamimiz bu esnada cevre ve yerlesim planini isin kilifina uydurur, doldurdugunuz deniz suyunun kiyi kismi sit alani ise belediyenin hukumetteki kolu bolgenin imar planini degistirir. yasal surecler tamamlandiginda turistik isletme bir arap ya da rus milyardere satilir. bu alis-veristen elde edilen para ile bidonlarca icme suyu alinir.

  bu baglamda ilgili yontem ile deniz suyu icme suyu disinda sarap, hayat kadini, villa, mercedes hatta holdinge bile donusturulebilir.