• inönü stadında eski açık diye tabir edilen tribünlerin önündeki kale. aşıkların olmasa da forvetlerin topla buluşma mekanlarındandır. spor spikerleri sayesinde ülkenin en çok tanınan kalesi haline gelmiştir...
  • (bkz: eski açık)
  • sahilde kurulmuş oyun sahalarında da bulunur. ancak bu kaleye hücum edenler pek şanslı değildir. zira top sıkca suya düşer ve atan alır kuralı icabı suyla boğuşmak zorundadırlar.
  • maçı radyodan dinleyenlerin muzdarip oldukları sıkıntıdır. beşiktaş inönü stadyumunda bulunan deniz tarafındaki kalenin hangi kale olduğu radyodan anlaşılmadığı için bu ikilem vücut bulur ve de gerizekalı futbolseverin ruhunu esir alır.
  • bütün maç boyunca ulan ne tarafa koşuyo acaba bizimkiler şeklinde sorular üşüşür bünyeye bu tür kaleler yüzünden...
  • inönü stadında deniz tarafında tek bir kale olduğuna göre yersiz bir ikilemdir.
  • bir futbol maçından :

- "pusulası olanlar için söylüyorum.. evsahibi çorumspor ege denizi tarafındaki kaleyi, konuk mersin idmanyurdu ise hazar denizi tarafındaki kaleyi koruyor.."
  • (bkz: kadifekale)
  • spikerler bu deyişi kullanmadan önce "stadı bilenler için söylüyorum" yan cümlesini kurdukları takdirde, ki genelde kurarlar, ikircikli kafalar rahatlayacaktır
  • istanbul'u bilenler için söylüyorum, bu deniz marmara denizi'dir.
hesabın var mı? giriş yap