şükela:  tümü | bugün
  • william golding'in ülkemizde pek bilinmeyen şaheseri. geçiş ayinleri, yan yana, aşağıdaki yangın kitaplardan oluşur. sel yayınları ne yazık ki artık basımını yapmıyor. sahaf gibi yerlerden çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz tabii. neyse gelelim kitaplara. ingiltere'den avustralya'ya olan bir gemi yolculuğu. böyle yolculuk temalı kitaplar hep insanı cezbeder zaten. bir gemi dolusu farklı farklı düşüncede insanı bize sunuyor bütün yolculuk boyunca. kitap tabii edmund talbot isimli soylu bir karakterin üstünden bizlere sunuluyor. kitabı onun düşünceleri, onun eylemleri, onun fikirleri üzerinden okuyoruz. özellikle ilk iki kitap oldukça sürükleyici ve haz vererek gidiyor. üçüncü yani son kitapsa biraz aşağı çekiyor o hazzı. gerek çevirmenin değişmesi, gerek mekanın değişmesi, gerekse karakterlerin azalması bunda büyük paya sahip. son kitapta talbot üstüne yoğunlaşma var zaten.
    yolculuk boyunca insanların ne denli değiştiğine şahit olabiliyoruz. kimi daha kırılgan kimi daha güçlü oluyor. birbirine yabancı o kadar insanın yolculuk boyunca yakınlaşması kaçınılmaz oluyor. kitapta din, aşk, sınıf ayrımı daha ne ararsanız var. güzel eleştiriler de var haliyle. benim için en büyük eksiği ise colley ve summers karakterlerine çok yoğunlaşmamaları. hep büyük soru işaretleri olarak kalacaklar benim için. talbot karakterine gelirsek çok da sempatik sayılmaz. hiçbir zaman yakın hissedemiyorsunuz kendinize. kitapta beni en çok çeken iki unsur ise summers ve gemi oldu. o ikisi o yolculuğun vazgeçilmeziydi. bir gemiye bu kadar bağlanacağımı düşünmezdim o kadar karakter varken. ama o uzun yolculuk o kadar doyumsuzdu ki ister istemez gemi de kitabın vazgeçilmezlerinden oldu. summers ise çok farklı bir karakterdi. kitap boyunca insanın kendine en yakın hissettiği kişi oldu karakteriyle, tavırlarıyla, düşünceleriyle. gönül isterdi hakkında daha çok bir şeyler bilmek. ama william golding bu kadarını bahşetti bize. sonuç olarak mutlaka okumanızı tavsiye ederim bu üçlemeyi. böylesine farkı bir kitaba pek rastlayamazsınız. sürekli kitap diyerek tekil konuşuyorum. bunun nedeni o üç kitabın gerçekten birbirini tamamlayıp eşsiz bir şaheser çıkarması. bulursanız mutlaka okuyun. şimdiden keyifli okumalar dilerim.
  • w.golding kitaplarından en severek okuduklarım oldu bu üç kitap. betimlemeler çok etkileyiciydi. gemi sallanırken benim de başım döndü, midem bulandı.

    gemi yukarıda yazıldığı gibi benim için de vazgeçilmez karakter oldu. ne kadar çarpıcı yazıldığının kanıtı.
    canlı bir karakterin gelişimi gemiye uygulandı, ince ince işlendi ve okuyucuyu kendine bağladı.

    3.kitabın diğer ikisinin geride kalmasının benim için ilk nedeni sanırım gemiye fazla bağlanmam ve onu kaybetmemdi.