şükela:  tümü | bugün
  • taa cocukken oynadıgım ports of callun etkisinde kalarak secmis oldugum bolum. yurttan ve dünyadan, birbirinden tuhaf birbirinden alakasız insanları biraraya getirmeyi basaran tek bolumdur. zorlanmadan bitirilebilen ve sonunda gayet rahat is bulunan fasulyeden muhendislik.
  • bu arada ben girdigim sene (2000) 3 bolumden ikisi (guverte ve makina) kapatıldı. rehber kitapcıklarda hala eski sekilde yazıyormus galiba. kandırıyolar cocukları. sadece işletme opsiyonu seçilebiliyor.
  • bolüm icinde duim kısaltması kullanılan bölüm
  • ulkemiz universitelerindeki her bolumun sonuna "muhendisligi" eklenmesinin sonuclarindandir.

(bkz: bilgisayar bilimleri muhendisligi)
    (bkz: agac isleri endustri muhendisligi)
    (bkz: deniz teknolojisi muhendisligi)

(bkz: bakiniz da bakiniz)
  • ''birleşmiş milletler, uluslararası denizcilik örgütü'nün (imo)yayınladığı ve ülkemizin taraf olarak kabul ettiği stcw 95 anlaşması uyarınca; istanbul üniversitesi, mühendislik fakültesi, deniz ulaştırma işletme mühendisliğinde bu sözleşme hükümlerine uyan gerekli , altyapı çalışmaları tamamlanıncaya kadar; deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünde öğrenimin ikinci senesinden itibaren ayrılan güverte ve gemi makinaları işletme opsiyonlarına öğrenci alınmayacaktır. öğrencilerimiz sadece deniz ulaştırma işletme opsiyonuna devam edeceklerdir'' hükmü yer almasına rağmen 26 aralık 2006 tarihli resmi gazete uyarınca bu opsiyonlarda da eğitim verebilmesi kararı yeniden çıkan fakat maddi imkansızlıklardan ötürü henüz en ufak bir aşama dahi katedemeyen bir bölüm başkanlığına sahip mühendislik dalı.
  • abi adamlar bitmeyen okul yapmis dedirten bolumdur...
    tam bir karmasadir, bunun 1 de gemi makineleri isletme muhendisligi vardir...
    simdi bi kere guverte zabiti yapmaya calisiyolar seni ha bi navigasyon olayini cozucen goksel seyiri boku pusuru, bitti mi yok isletmeci de olucan, hadi olalim isletme derslerinide aldin yeter mi yetmez hadi bide muhendislik diplomasi olsun, teknik resim i boku pusurude dayayin, dayadilar mi dayadilar... cok taze aslinda dun aksam tartistik biz bu konuyu 2005 girisliyiz dedik e su dakikadan sonra artik baska 1 terslik cikmazsa 2011 de mezunuz ah ne guzel okulu birakip limon satalim dedik yemedi tabiii
    ne olursa olsun mezun oldugunuzda hani cok okuz 1 adam degilseniz garanti is bulabilceginiz ve buldugunuz isin en kotu ihtimal 2500$ civarinda aylik getirisi olcagi gercektir kontratlar 6+2 olur genelde, eger chevron veya exxon gibi 1 yere kapak atarsaniz 3500 euro ve 3+2 kontrat yaparsiniz mezun olunca... yani 3 ay calisir 2 ay da ucretli izin yaparsiniz...

denizcinin parasi bol karisi dul olur derler hani bu yola bas koyduysaniz affedersiniz bu yarragin altina girdiyseniz ne sosyal hayatiniz kalir ne insan gibi bi iliski yasarsiniz... ama hani turkiye sartlarinda geleceginizi guvence altina almis olursunuz....
    (bkz: bu hikayedeki mal benim)
    (bkz: suny maritime college)
  • tercih edilmeden önce iyi bir şekilde araştırılması gereken bölümdür. güverte ve makina opsiyonunun yıllar önce kapatılmasına rağmen 2009-2010 akademik yılında uzak yol kaptanlığı* hevesiyle giriş yapmış ve hevesi kursağında kalmış öğrenciler bulundurmaktadır. ilk olarak bu isimle 1991 yılında istanbul üniversitesinde açılmıştır. ayrıca istanbul üniversitesindeki bu bölümü tercih edenlerden veya yeni kazananlardan da bu bölümün istanbul üniversitesi avcılar kampüsünde olduğunu bilmeyenler olabilmektedir. hergün beyazıt kampüsündeki o tarihi ana kapıdan okula gireceğinin hayalini kuranlar da vardır. ne yazık ki onların da hevesleri kursaklarında kalmıştır.

4 yıl boyunca mühendislik, işletme, denizcilik ve ulaştırma dersleri verilmektedir. bu bölümden mezun olanlar çok farklı alanlarda çalışabilirler. gemi brokerliği*, forwarderlik*, liman veya tersane işletmesi, deniz sigortaları gibi alanlarda çalışma imkanı sağlamaktadır.

halk arasında neredeyse hiç tanınmaması sayesinde taban puanı çok yüksek değildir. hatta bölümde okuyanların günlük hayatlarında okudukları bölüm sorulduğunda, açıklama yapmaya çalışırken gerilmelerini sağlamaktadır. (bkz: bir duimlinin yaşadığı diyaloglar)
    dünya taşımacılığında deniz taşımacılığının büyük payının olmasına rağmen insanlar tarafından bilinmemesi şaşırtıcıdır. aslında şaşırtıcı değildir çünkü denizcilik bakanlığı olmayan bir ülkenin insanlarının bu konulardan bihaber olması gayet normaldir.
    (bkz: ulaştırma bakanlığı)
    (bkz: denizcilik müsteşarlığı)

yıllar sonra gelen edit: i.ü müh. fakültesi, deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünde 2011-2012 akademik yılı itibariyle 2. sınıfta başlayan güverte bölümü açılmıştır, bölümün öğrencileri 2. sınıfa geçtiklerinde işletme-güverte opsiyonu olmak üzere iki bölümden birini seçmektedirler. fakat güverte bölümünün eğitimine yıllar sonra yeniden başlanmasına rağmen, uluslararası standart ve zorunluluklar okul yönetimi tarafından yerine getirilemediğinden, bu bölümde verilen güverte eğitimi henüz onay almamıştır, ve halen güverte bölümünde okuyan, güverte zabiti olarak mezun olacak olan öğrencilerin sertifika-eğitim gibi mesleki zorunlulukları okul tarafından karşılanmamaktadır, öğrenciler kendi imkanlarıyla sertifika ve eğitim programlarını dışarıdan temin etmektedirler, anabilim dalının eğitim kadrosunun zayıflığı ve yıllar geçtikçe daha da küçülmesi bu gibi durumların yaşanmasına ve gelecekte de belki de daha büyük sorunların yaşanmasına zemin hazırlayacaktır.

düdüt: denizcilik bakanlığını da açtırdık sonunda.
  • istanbul universitesi muhendislik fakultesine bagli olan duim icerisinde yasanan hocalar savasinin kazananinin belli oldugu ve saf degistiren hocalarin bu sonucta buyuk rol oynadigi rivayet edilmekte.
    cevat kelle - avcilar-istanbul (gha)
  • i.ü bünyesinde eğitimi çok da zor ve karmaşık olmayan, derslerle biraz ilgili olan herkesin bölümü dört yılda rahatça bitirebileceği bir mühendislik fakültesi bölümüdür. fakat bu alanda diploma sahibi olmak, mezun kişiye iş dünyası için herhangi bir garanti vermemektedir. şöyle ki: denizcilik sektörünün bir çok alanı bulunmaktadır, mezun olduktan sonra sektörde bir yer edinebilmek için öğrencilerden ya da mezun olmuş kişilerden bir alanda bilgi ve tecrübe sahibi olmuş olmaları beklenmektedir.

eğitim esnasında özellikle ilk iki yılda mesleki anlamda özellikle işletme opsiyonu öğrencileri için mesleki donanım kazanma söz konusu değildir. ilk iki yıl boyunca zorunlu olan derslerin yanı sıra, sayısal ve mühendislik dersleriyle daha bir haşır neşir olunur, kişisel görüşüm bölümün derslerinin güncelleştirmesi ve yetersizliğinin tamamlanması gerekmektedir.

bölüm kendi başına sadece eğitimi ile denizcilik sektörü için yetersizdir, okumakta olan öğrencilerin yaz tatillerini ve sömestır tatillerini zorunlu ve gönüllü stajlarla geçirmeleri özellikle okul esnasında okuldan arta kalan zamanlarda denizcilik sektörüyle ilgili şirketlerde part-time çalışarak, mesleki donanım sağlamaları ve mezuniyet sonrası için iş çevresi edinmeleri, çok büyük önem teşkil etmektedir.

gelelim şu malum güverte konusuna, güverte bölümü eğitim kadrosu çokça kısıtlı durumdadır, 95' stcw anlaşmasının getirdiği standartlar ve zorunluluklardan geçerlilik alamamıştır. bu böyle giderse eğer, bölümden mezun olan güverte zabiti öğrencilerin zabitlikleri onaysız kalacaktır. güverte eğitimi almak isteyen kişilere tavsiyem itü'nün denizcilik fakültesini seçmeleri, zira gerek mesleki eğitim açısından gerek organizasyon temeli açısından itü güverte konusunda bu bölümün ilk kez iü'de açılmasına rağmen iü'den çok ileridedir, itü duim eğitimi üniformalı olarak yapılmaktadır, ast-üst ilişkisinin olduğu ve mezunlar ile öğrenciler arasında güçlü bir çevre bağının olduğu denizcilik fakültesinde eğitim vermektedir, dayanışma ortamının temeli çok eski yıllarda atılmıştır ve halen devam etmektedir.

i.ü duim için şu sıralar mezunlar derneğinin kurulması için girişimler yapılmaktadır, bu girişimler i.ü'nün geçmişten gelen kopukluk, iletişimsizlik ve pasiflik özelliğinin ortadan kalkmasına bir nebze olsun katkı sağlayabilir diye düşünüyorum, kurulacak olan mezunlar derneği, eğer eğitim kadrosundan ve öğrencilerden geniş katılım ve destek sağlar ise, i.ü'nün i.t.ü'den geride kalmış olan profili ilerleme açısından ivme kazanacaktır ve cemiyetleşme anlamında adım atılmış olacaktır.