şükela:  tümü | bugün
  • az önce edindiğim taze bilgilere göre şu şekildedir: popo... popo... bacak... popo... meme... meme... meme... bacak... bacak... bacak...

kaynak: http://www.eyehandy.com/…jellyfish-sting-with-tara/
  • etkilenen bolgeye kesinlikle icme suyu veya cesme suyu degdirmemeniz gerekir. bu igrenc tecrubeyi yaklasik bir ay once yasadim ve gercekten hayatimda boyle fiziksel bir aci hissetmemistim. bu hayvanlarin bu kadar yakici bir etkileri oldugunu o ana kadar bilmiyordum.

oncelikle denizanasi dokundugundan nasil emin olursunuz ondan bahsetmek istiyorum. cunku ben daha once boyle bir tecrube yasamadigim icin, bunun ne oldugunu bir sure anlayamadim.

gittigimiz plajin (bkz: cala bassa) ilk kisminda kiyiya kirmizi-kahverengi renkli denizanalari vurmustu. sahil boyunca biraz ilerledikce bunlar yok oldu ve biz de rahatlamistik. zaten su da piril pirildi. yalniz soyle bir ilginc nokta vardi sadece. insanlar denizin cok sig yerlerinde duruyorlardir. su gayet temiz ve deniz de cok derin olmamasina ragmen, tum insanlar sig yerde toplanmislardi. neyse biz denize girdik ama biraz acildik ve o anda bacagimda cok yakici bir his hissetim. elimi bacagima goturmeye korktum cunku o kadar keskin bir saplanma hissiydi ki, elimi gotursem bacagima saplanmis birsey bulacagima emindim. bir anda binlerce diken saplanmis ve orada kalmis gibi bir histi. sonra ciktik denizden. o bolgede saplanmis hicbir sey yok tabi ama asiri bir yanma ve batma hissi vardi. daha sonra internetten ogrendigim kadariyla, denizanalari etraflarinda tehlike hissettigi anda yakma ozelligi olan bir zehir salgiliyorlarmis, kendilerini korumak amaciyla. zaten o andan sonra neden insanlarin acilmayip sig yerlerde durduklarini anladik. cunku daha sonra denize girdigimizde sig yerlerde durduk ve buralarda hic denizanasi yoktu.

temastan sonra asagidaki adimlari izlerseniz, sikinti yasayacaginizi sanmiyorum:

- gittiginiz plajda cankurtaran varsa, direkt yanina gitmelisiniz. ben biraz gec gittim ve kasinti ve yanma hissi asiri artti. ayrica etkilenen bolgede sisme ve buyume soz konusu oldu. cankurtarana gittigimdeyse, kendisi bir solusyon surdu yarali bolgeye. (sanirim amonyakti) bu baya rahatlatmisti beni.

- bu hayvanin degdigi bolgeye icme suyu veya cesme suyu kesinlikle iyi gelmiyor ve kasintiyla yanma hissini daha da arttiriyor. yani ilk temas anindan sonra direkt olarak bu tarz sular dokmeyin. temastan bes-alti saat sonra ancak dus alabilirsiniz.

- icme suyu yerine tuzlu su oldukca iyi geliyor. temastan sonra hala plajdaysaniz, denize sik sik girmenizi tavsiye tavsiye ederim. tuzlu su gercekten kasinti ve yanma hissini azaltiyor.

- yarali bolgeyi gunese magruz birakmamalisiniz. eger guneslenmek istiyorsaniz, o bolgeyi birseyle ortmenizi tavsiye ederim.

- plajdan ayrildiktan sonra, eczaneden bu hayvanin temasi icin satilan kremlerden almanizi oneririm. benim temastan sonra bes gun daha denize gittigim icin - sanirim tuzlu sudan olsa gerek - cok kasintim olmamisti ve bu yuzden krem almamistim. ancak eve dondugumuzde kasinti ve yanma hissi artmaya baslamisti. bu yuzden, yasadigim yerde bir eczaneden krem aldim ve kendisi iyi geldi.

son olarak, ben de iz kalmadi. ancak izin tamamen kaybolmasi yaklasik bir ayi da buldu.
  • dokunmak da neymiş, yaşım 6'ydı denizde bir başıma takılırken karşıdan -o yaşımda poşet olduğunu düşündüğüm- beyaz & şeffaf arası bir varlık geliyordu. bense merak edip sıktım o varlığı, hissettiğim şey yumuşaklığından içimin kalkmasıydı. şansım varmış ki kendisine uyguladığım bu zulmün karşılığında bir şey yapmadı. denizanalarıyla ilk o zaman tanışmıştım.
  • (bkz: amonyak)

ancak; saf amonyak kullanmamak kaidesiyle. mutlak suretle sulandırılmalı ve temas edilen yere eser miktarda dökülmeli.
  • (bkz: işeyin veya işetin) sonrasinda oral antihistanimik ile topikal steroid kullanin.
  • denizanası bizim küçükken "ayaklı" dediğimiz renkli uzantılılardan değilse tahriş etmez. hatta elinizle alıp arkadaşlarınıza atabilir*, veya alıp denizanalarından korkan kızların omzuna falan koyabilirsiniz* *
  • avustralya kıyılarında dokundu ve etrafta yardım edecek kimse yoksa film şeridi makinesini çalıştırabilirsiniz. birazdan şoka girip nalları dikeceksiniz.
  • uzmanlar amonyak ve sirke demişler, amonyak zor ama bakkalda falan sirke çabucak bulunur. idrarda amonyak var ama pek kimsenin kullanmaya kalkacağını sanmıyorum. denizden çıkıp su ile temizleme gibi bir hata yapmayın fena acıtıyor.
  • aciyan, kaşınan bölgenize sirke sürmek. acile gidince de aynen böyle yapıyorlar.
  • amonyak sürün geçiriyor. bu konuda tecrübe konuşur.