şükela:  tümü | bugün
  • ankara'daki itfaiye meydanı ile anafartalar caddesi arasında yer alan kısa bir caddedir (taş çatlasa 200 metre).
  • kayaş dolmuşlarinin kalktiği yerdi. hala öyle midir bilmiyorum ama ankara lisesinden buraya yürüyene kadar, yediğim sokak kokoreççiler, demode olmuş ama benim için kiymetli 3 kuruşa kasetler, pil taksak çalişir mi diye sorup sorup biraktiğim oyuncak arabalar, az itfaiyeye dönüp iyi durumda 2.el markali spor ayakkabi aramalar, sağ kolunu önüne ve arkasina doğru 145 derece sallayarak yürüyen varoş delikanlilar, çikriçilardan torbalari çaputlarla doldurup hizli hizli yürüyen sikmabaş teyzeler, mahalleye gitmeden hizli hizli içilen gençlik sigaralari, arada bir akmana çikip boza içmeler hala orada midir bilmiyorum. ama 90'lara kadar kizilayi henüz keşfedememiş ankara'nin doğusu için kaçiş yerlerinin kesişme noktasindaydi. cebeci, kurtuluş ve ulus var miydi daha eğlencelisi.
  • ankara'nın yok olan "esas" caddelerinden biri. şu anda derme çatma 2-3 yüncü, birkaç lokanta ve hamamdan ibarettir, anneanne-dededen dinlenen, dayının favori mekanı olan caddeden eser yoktur...
  • ismiyle heyecan yaratan cadde. sanırsın ki sağlı sollu denizcilerin takıldığı kafeler filan var, sokaklarda beyazlar içinde erler, üniformalarıyla daha da yakışıklı ya da güzel görünen subaylar, astsubaylar volta atıyor, çıkacakları sefer öncesi eğlencenin, zevkin dibine vurmaya hazırlanıyorlar.
  • ankara gastronomisinin iki mühim lokantası olan uludağ kebapçısı ve boğaziçi lokantası bu eski ulus sokağındadır.

boğaziçi lokantasında ankara tava yiyip üstüne de fırın sütlacı iyi edebilirseniz, hem gurmeliğinizin hem de gurmanlığınızın hakkını vermiş olursunuz. çok lezzetli ve fakat oldukça ağır bir yemek deneyimi olur bu. hem malzemelerin kalitesinden hem de porsiyonların devasalığından. iki kişi gidip ikisini de paylaşmak ise daha aklıselim bir davranış olacaktır.