şükela:  tümü | bugün
 • uc tarafi deniz olan bir ulkede olmasi gerektigini dusunduren bakanlik.
 • denizde oluşan ekstra durumlarda, yerel idareler, liman başkanlıkları, itfaiye ekipleri, sahil güvenlik gibi mahhali idareler/ devlet kurumları ve askeri birimler müdahale ederler.
  deniz ile ilgili düzenleme ve kısıtlamalarda ise 9 ayrı bakanlığınayrı ayrı sözü geçer.

  nedir? denizin sahipsiz olduğu bir ulkedir, türkiye. bir bakanlığı hakedecek kadar kıyısı varken hem de.
 • şimdilik bununla idare ediyoruz :
  (bkz: basbakanlık denizcilik müstesarlığı)
 • çekoslovakya'nın çekoslovakya olduğu ve sovyetler birliği tarafından ezildiği döneme ait bir fıkrada geçer bu bakanlık:

  rus: ülkenizde deniz yok ama denizcilik bakanlığı var?
  çek: sizde de adalet bakanlığı var!

  denizcilik bakanlığı; ab'ye girmek için uğraşırken her isteneni yapan, abd'ye yakın durmak için bin çeşit taviz veren bazı ülkelerin de demokrasi ile yönetildiğini hatırlatıyor ister istemez...
 • olmaması gerçekten denizcilik sektörü için mutluluk vericidir, olmamaya devam etmelidir.

  çünkü;

  ülkemizde müsteşarlık varken bile prosedürler çok yavaş işlemektedir. armatörler sırf bu sebepten gemilerini kolay bayrak ülkelerine kaydettirmektedir. bir de bakanlık kurulduğunu tahmin bile edemiyorum. o zaman nerdeyse hiç türk bayraklı gemi kalmaz, ülkemiz de vergi yerine avcunu yalar koca denizcilik sektöründe.

  kolay bayrak ülkelerinde ( marshall islands, malta, panama) bu prosedür ve kayıt bir sektör haline gelmiştir. işiniz nerdeyse 1 gün içinde biter. üstelik daha düne kadar gasm merkezinde meslekle uzaktan yakından alakası olmayan insanların çalıştırıldığını düşününce kurulacak bakanlık, kadrolaşma gibi hiç kabul edemeyeceğim bir derdin peşine düşüp heterojen hale getireceğini görmek çok kolaydır.

  isviçre'de bile denizcilik bakanlığı var? e adamların kıyısı olmamasına rağmen m/e sulzer isviçrede üretilmiştir ilk. napıcaksın..
  yunanistan'da denizcilik bakanlığı var? var ama yunanistan en zor kolay bayrak ülke sıralamasında 4. dür. yani orda gelenek görenek ve kalifikasyon söz konusu.
 • sular akar türkler bakar sözünün bariz örneğidir böyle bir bakanlığın halen mevcut olmaması. elimizdeki doğal değerlerden belkide en önemlisi olan denizlerimi hakkıyla kullanmak için elzem olan kurum haline gelmiştir. böyle bir potansiyele halen nasıl yeterince önem verilmez şaşırıyorum. boru moru geçin kardeşim denizlerimiz var bizim.
  barbaros hayrettin paşa'nın buyurduğu üzre denizlere hakim olan cihana hakim olur.
 • bu ülkede bu kurumu görmek ne bana ne de doğmamış çocuklarıma nasip olacaktır. o kadar kesin ve katî olarak eminim.
 • denizcilik müsteşarlığı vardır, bu bakanlığın yerine işleyen her türlü eksiğini gideren fakat müsteşarlık olduğu için işten çıkan kaymağı başkaları yemektedir türkiye'de.