şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: gark)
  • çoluk çocuğun mezarına çimmesi durumunu kabul etmektir. sakıncalı.
  • (bkz: titanic)
  • "boğulmak" deyiminin politically correct (oh yeah) olanı. "ihsan abi boğulmuş" tabiri, merhum ihsan ağabeyi doğru dürüst yüzmeyi bile beceremeyen şapşal bir insan gibi gösterirken, "ihsan abi denize gömülmeyi tercih etti, evet öyle yüzerken aniden karar verdi" demek, rahmetlinin gidişine asalet katacak, bir nevi "siz kovmadınız ben istifa ettim" etkisi yaratacaktır...
  • toprağa gömülüp kurtlar tarafından kemirileceğine, yakılıp küllerinin denize saçılması olayı. çok daha mantıklıdır kanımca.
  • "ve mademki bir gün ölüm mukadder;
    ben sularda batan bir ışık gibi
    sularda sönmek istiyorum!
    denize dönmek istiyorum!
    denize dönmek istiyorum!"*
  • nufus patlamasi yasandiginda dunyada hemfikir olunacak bir uygulama.
  • (bkz: ankara'da deniz yok)
    sonunda işimize yaradı kodumun denizi.
  • dünyanın üçte ikisi suyla kaplı olduğu halde bazı dinlerde tasvip edilmeyen ilginç bir olaydır.

denize gömülme konusunun en serbest olduğu din budizmdir. budizme göre cesedin yakılması ve küllerinin denize gömülmesi uygundur.

hristiyanlık bu konuda ikiye ayrılmıştır; katolik kilisesi denize gömülmeyi cesede saygısızlık olarak görmekteyken, protestanlıkta geminin sabit duruyor olması koşuluyla denizde cenaze töreni düzenlenebilmektedir.

islamda, cesedin karada gömülmesi arzu edilmekle birlikte, eğer karada gömülmesi imkan dahilinde değilse, cesedin tamamen dibe batması koşuluyla denize gömülebileceği kabul edilmiştir.

musevilikte ise cesedin kesinlikle, ne olursa olsun, karada gömülmesi gerekir.