şükela:  tümü | bugün
 • x sehri var elimizde.
  ve x sehri asiri kalabalik. günün her saati trafik var, öyle ki bir yerden baska bir yere gitmek istediginde en az 1 saat sehir ici ulasimda vakit gecirmek zorundasin. toplu tasima eziyetli bir is ve suc orani azimsanmayacak derecede. kiralar yüksek.
  ama x sehrinin denize kiyisi var.
  y sehrinin ise, denize kiyisi yok. hatta bir dag etegine kurulmus. x sehrine kiyasla nüfusu cok, cok az. y sehrinde trafik belli basli saatlerde oluyor ve pek fazla sürmüyor. y sehrinin cevresinde ormanlar var. toplu tasima gelismis.
  bu önermeye göre hangi sehir daha güzel, daha yasanilasidir?

  kiro mod on: denize kiyisi olmayan yerde yasayamam ben abi. ic kisimda yasayanlar bi kere comardir iyy deniz kenari dururken.. büyük sehir tasi topragi altin hem, oh yeah
  genel dünya görüsü: denize kiyisi olmasi iyi hos elbette ama baska faktörler de önemli yasam kalitemi belirleme de.

  --- spoiler ---

  x sehri evet tahmin ettiginiz üzere istanbul'dur. y sehri ise bu hikayede innsbruck'tur.
  buradan da görecegimiz üzere istanbul'lu sevgili arkadaslarim, hayal aleminden siyrilin. ıstanbul bir zamanlarin en güzel sehirlerinden biriydi, kabul. ama su an nasil bir hengamede yasiyorsunuz, bi sorgulayin. denize kiyisi olmayan kakadir sacmaligini bi kenara birakmak, ruh sagliginiz acisindan önemlidir.
  x, y önemli degil, baska sehirler koyun onun yerine yine kiyaslamayi yapin.
  dünyadan: (bkz: berlin) (bkz: viyana) ülkemizden: (bkz: eskisehir) inanmazsin (bkz: adana)
  --- spoiler ---

  oha editi: (bkz: paris) evet evet siz haklisiniz sair ruhlu insanlar... denize kiyisi olmayan paris filan ölsün hep. fransizlar suan agliyor ve sehri suan deniz kiyisina tasimaya karar verdiler. almanlar kiskancliklarindan catlamis, berlin'de bogaz yok, 3 köprüyü neremize yapalim diye hesap kitap yapiyorlarmis.

  ikinci bir edit: lütfen bkz: #63576032 birisi de demis ki örnekleri türkiye'den ver. spoiler ibaresini görünce gözlerinizi mi kaciriyorsunuz dostum? cevap var orada.
 • (bkz: çankırı çorum yozgat şeytan üçgeni) denilerek tartışmaya kapatılacak konu.
 • valla çirkindir bence.
 • saçmalık değildir. hiç öyle tuğla gibi entry döşemeye de gerek yok.

  denize kıyısı olan şehirlerde doğup büyüyenlerin denize kıyısı olmayan şehirlere göçüp yaşama sıklığı ile denize kıyısı olmayan şehirlerde doğup büyüyenlerin denize kıyısı olan şehirlere göçüp yaşama sıklığını kıyaslarsanız eğer, insanların beğenilerini aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.
 • türkiye için büyük oranda doğru olduğundan, saçmalık olmayan şey.

  kimse zaten bartın'ın, madrid'den güzel olduğunu iddia etmiyor ama türkiye şehirleri kıyaslandığında denizi olmayıp da yaşanacak şehir sayısı ciddi seviyede az. belki eskişehir ve ankara. geri kalanının çoğu estetik yoksunu saat kuleleriyle çevrili muhafazakar çöplüğü.
 • mardin diye cevap verin kapatın konuyu.
 • kim nevşehir için çirkin diyebilir ki, hadi ordan...
 • eskişehir mesela diyerek katıldığım önermedir. altı üstü bi' porsuk çayı vardır ama şehir gerçekten güzeldir.

  (bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
 • deniz kenarı olmasa da içerisinden nehir geçmesi bile bir şehri güzel yapmaya yeterlidir. yurtdışı örnekleri için (bkz: londra) (bkz: paris), yurtiçi örneği için (bkz: eskişehir).