şükela:  tümü | bugün
  • her geçen gün insanlık adına fersah fersah geriye gidiyoruz. kurtulun artık şu gerici zihniyetten. bu gençlerin yaşadıklarını kendileri yaşayamayanlara dert olmuş. rezalet gibi rezalettir.
  • iran bile ahlak polisini kaldırmışken; türkiye'ye yakışan olay. şerefsiz adiler.
  • ben de yazayım madem konu açılmışken... denizli ticaret meslek lisesinde zamanında 10. sınıftan bir kız sınıf arkadaşım 9. sınıftan bir erkekle çıkıyor diye müdür yardımcısından okulun ortasında orospu musun diye azar yemişti. kızın başına gelmeyen kalmadı o günden sonra. şaşırmadığım rezalettir.
  • rezalet kelimesinin durumun vehametini karşılamada yetersiz kaldığı insanlık dışı durum. öğretmenler de hapishane deneyi gibi mecburiyetten çok, otoritenin kendilerine verdiği güç psikolojisiyle hareket ediyorlar herhalde. aynı şey kendi çocuklarının başına gelince vıyaklarlar diye düşünüyorum. direnin çocuklar! kimsenin dünyanın en güzel duygusu olan sevgiyi elinizden almaya hakkı yok.
  • başlığı gündeme taşımak istiyorum arada kaynayıp gitmemesi gereken bir konu.
  • imzalatılan tutanakların fotoğrafları ile daha fazla gündemde kalabilecek rezillik. öğrenciler imzaladıkları tutanakların bir kopyasını alma hakkına sahipler.
  • sene 2001. lisemizde bir kızla yanyana oturunca hemen öğretmenler gelip yan yana durma diye uyarırlardı. o zamanlar süper liseden çalışkan bir kızla sevgiliyim. ben ise düz lisede sosyal bilgiler bölümünde okuyan fırlama bir öğrenciyim. sapık bir kimya öğretmeni vardı lhl kökenli. kızı kenara çekip senin ne işin var onunla ayrılın diye kıza baskı yapmıştı. sonra okul çıkışı hocayı kenara çekip senin gelmişini geçmişini sikerim bu semtten dayak yemeden çıkacağın bir gün bile olmaz sana mı kaldı lan at ski demiştim. hoca da ben öyle bişey demedim diye geri vites yapmıştı. bak şimdi aklıma geldi. amq sapık kimyacı zafer.
  • meb kurumlarında geçen eğitim hayatım boyunca hiçbir hocama en ufak bir saygısızlık yapmadım. şamar attılar peki dedim. ancak biri bana gelip kız arkadaşından ayrıl, kızlarla gezme dese endüstri meslekten arkadaş çağırıp meydan dayağı attırırdım.
  • yeni türkiye'de genç olmaktır.

aynı uygulama, okuduğum lise olan tobb osmaniye fen lisesinde de yıllardır devam etmektedir. burada yaşananların hepsinin aynı şekilde bu lisede de gerçekleşmesi beni hiç şaşırtmadı.
  • muhafazakar toplumun genel yargılarını eğitim sistemine yansıtacaksak çocukları okula göndermenin yada bir eğitim sistemi olmasının ne anlamı kalıyor. okul dediğimiz yer çocukların kendilerini tanımaları ve yetişkin olmak için yetiştirildikleri yer değil midir? çocuklarımıza özgür düşünebilmelerini teşvik edeceğimiz güvenli bölge değil midir?
    çocukları böyle talim ve terbiye eden kişilere kim haddini bildirecek? ebeveynler mi? yoksa kendini kapana kısılmış hisseden çocuklar derste öğretmenlerine bıçak çekerek mi savunacaklar kendilerini?
    zaten genel olarak ailelerimizde yeterince baskı görmüyormuşuz gibi toplumun en aydın, en özgür düşünen meslek grubu olması gereken öğretmenleri ve onların öğretmenlerini kim denetleyecek? inkar edilemez bu eğitim sistemi sorununu nereden çözmeye başlamalıyız?
    umarım en kısa zamanda çocuklara böyle psikolojik baskı kurarak toplumun geleceğini dibi gelmez bir bataklığa ittiğimizin farkına varırız.