şükela:  tümü | bugün
 • didim'de mavişehir yakılarında bulunan , karayolu ile yürüyerek yarım saat belki biraz daha fazla süren şayet deniz kenarından gidilirse 15 dakka civarında varılabilecek çok eski bir site....

  a , b, c bloklarından oluşur...sitenin kendine ait 2 kumsalı ve civarında 5 dakkalık yürüme ile ulaşılabilecek bikaç tane daha kumsal vardır....

  bu site diğer sitelerden biraz değişiktir...etrafında sınırları çitleri yoktur.... denize bitişik tepeler üzerine kurulmuştur... diğer sitelerin aksine evler birbirinin aynısı değildir her evin kendine has tasarımı görüntüsü vardır...

  siteye ait 2 kumsalın birleşme noktası sayılabilecek biryerde insanların çay çorba hoşaf meyvasuyu içtiği , çocukların atari oynadığı , eski toprakların bitmek tükenmek bilmeyen tavla ve okey müshabakalrına ev sahipliği yapan bi gazinomsu yeri vardır ki bu mekanın bende derin anıları vardır.... hemen gazinonun kapalı kısmının arka tarafında bir bakkal vardır...bakkaldan 15 adım ileride bir pideci vardır ki 3 nesildir babadan oğula geçer bu pidecilik olayı ..her gelen bir öncekinden kat kat daha iyi pide yapabilme başarısını göstermiş ben de bu 3 kuşak pideciden son 2sinin pidesini yeme şansına erişmişimdir...

  gazino dan a blok tarafına yürürken bi çocuk parkı vardır...bu çocuk parkında da 6 kişilik büyük bi salıncak vardır...parkın ilerisinde hemen bi iskele vardır burdan iyi balık avlanır.... zaten bu iskelenin elirisinde de a blok kumaslı vardır...

  sitenin bu sahil kısmı dışında içerisine girince de kaybolma ihtimali yüksektir ama sitenin içerisi , birbirine son derece yakın evlerin kendilerine ait bitki örtülerinin de kaynaşmasından ötürü adeta bir jungle havası yaratmakta ve insanda yürüdkce yürümek isteği uyandırmaktadır...bilhassa geceleri gençler sıkca bu eylemi yaparlar.... sahil kısmı da pek bir şen şakrak olur....

  senelerden sonra dün uğradıım bu yerde , en son gördüğümde bacak kadar olan arkadaşlarımın eşşek kadar adamlar olduğunu gördüm tıpkı benim gibi.... duygulandım ... çarpık bacaklı kız arkadaşlarımızn da adeta mankenlere taş çıkartacak kadar güzelleşmiş olduklarını gördüm ... ona da ayrı hislendim.....bi 10 sene sonra da kucağımızda çocuklarımız ile mi orda bir araya geleceğiz acaba diye de düşünerekten bu güzel siteden ayrıldım.
 • denizlinin önde gelen zenginlerini,öğretmen ailelerini ve yer yerde benim gibi denizliylen alakası olmayan insanları barındıran büyük ve güzel sitedir.giriş tabelasında 2 adet horoz bulunur.tuhaf bi sitedir.bu sitenin gençleri pek eğlenir.sürekli ortada siteyle ve sitenin ileri gelenlerine dair bir dedikodu vardır.kumsalları diğer denize sahip olmayan sefil sitelerden gelen insanlarla dolar.gençler fingirdeşmek için sarıkum adlı plajına gider.didim deki hemen hemen her gencin bir sarıkum macerası vardır.siteye gelen esnaf sitenin her bir yanında bulunan megafon sistemiyle site sakinlerine kadir öz adlı ayakta emanet duran adam tarafından duyurulur.sitenin 2 adet bekçisi vardır.bunlardan biri efsane olan pali(parmak bekçi mehmet ali)diğeri her daim çekirdek çıtlayan arif abidir.gazino adı verilen yerde dünyanın en büyüğü olduğu söylenen lakin artık eski büyüklüğünde olmayan bir kaucuk ağacı vardır.hemen arkasındaki alanda sitenin veletleri top oynar.(bkz: ali).gençliğimin en güzel anlarını yaşadığım hala da yazları yaşadığım çok güzel bir yerdir.
 • efsanevi bi pideciye sahip olan didim sitesi. sarıkum gibi bi dalga eğlencesi vardır, biz çocukken dalgalar dev gibi gelirdi. sanırsam sitede yaşayan tek denizlili öğretmen hafif sadist hazırlık hocamız salih sucu'ydu *. bilmiyorum hala oralarda mı...

  çocukluğum * burda geçmiş, marketten ilk porno dergiyi bu sitede çalmışımdır, ilk kız arkadaşım bu sitedendi. gerçi 11 yaşında ne kızıysa zaten salaklık işte, görüyoruz abilerden ablalardan hevesleniyoz.

  en son neredeyse 10 yıl önce kalmışım adam gibi, gene de ara sıra *giderim. heyt be, atari salonundaki amerikan güreşi oyunu vardı nasıl da oynardık. hayrettin* vardı galatasaray kalesinde, tsyd kupasında cimbom attıkça hayrettin yiyodu, sanırsam fener bizi 5-4 gibi garip bi skorla yenmişti. sonra ben sinirden c bloktaki kurbalardan birini ezmiştim. gerçi o kadar kurba arasında zor olan ezmemekti.
 • plajlarında (birden fazla var, evet) daha 1 yaşındayken çekilmiş fotoğraflarımın olduğu, bundan sebep biraz hafızamı yokladığımda yüzlerce anı bulabileceğim tatil sitesidir.

  didim'in en güzel koylarına (birden fazladır, evet) konuşlanmıştır. o kadar eğlenceli insanlarla dolu ve büyüktür ki kendi içinde şehir efsaneleri, celebrityleri türemiştir(bunlara birazdan gelicez). ancak eğlence bakımından zayıf kaçar, eğlenmek için altınkuma gitmek gerekir. bunun en büyük sebebi de sanıyorum sitenin asıl sakinlerinin genelde emekli öğretmenler olmasıdır. sitedeki genç populasyon genellikle onların torunlarından (hatta artık torunlarının çocukları) oluşur. denizi genelde güzeldir. özellikle eylül, ekim aylarında fırsat bulunursa mükemmeldir. rüzgarlı günlerde ki genelde haziranda ve temmuz başında böyledir, deniz bulanıktır. bu durumda iki seçenek oluşur: açık deniz olduğu için dalgaların çok daha büyük olduğu sarıkum sahiline gidip dalgalarla küçük çaplı, başarısız sörf denemeleri yapmak, ya da yürüyerek de gidilebilen huzur sitesine gitmek. biz çocukken futbol sahası vardı, maç yapılırdı, çok çekişmeli olurdu, gündüz plajda takımlar kurulurdu. sonra başka bir yere taşıyıp, yerini tarla yaptılar. taşıdıkları yer de bakımsızlıktan mera haline geldi.

  bu siteyi daha iyi tanımak için bazı yerlerin ve kişilerin ayrıntılı anlatılması gerekmektedir, aha da buyrun:

  -kadir öz: şimdi efendim kendisi sitenin yöneticisidir. ben doğduğumdan beri de odur site yöneticisi. gündüzleri sesini falan duyarsınız siteye dağılmış hoparlörlerden: "sitemize bisiklet tamircisi geldi", "sitemize pazarlamacılar geldi", "site aidatlarını ödeyin", "bekçi kemal gazinoya gel!" vb. bulmak istediğinizde sitenin kahvesine gitmeniz gerekir. kendisini hiç oyun oynar halde görmedim. genelde yancı pozisyonundadır.

  -gazino: çoğumuz için gazino böyle şarkıcıların falan çıktığı, içkili yerler değil midir efendim? ama denizli öğretmenler için öyle değildir. denizli öğretmenler'de gazino; bakkal, kahve, pide fırını(önceki entrylerde şanından bahsedilmiş), atari salonu, a sahiline nazır bira da içilebilen çay bahçesi, yönetim yazıhanesi ve çocuk parkından oluşur. bir nevi şehir merkezidir. bu gazinoyu yıllardır farklı kişiler işletir. ama son yıllarda boksör nuri lakaplı nuri abi'nin dominasyonu vardır. son birkaç senedir o işletmektedir çünkü. bir kere nuri abi'nin adamlarıyla, fırıncının adamları birbirine girmişti. nuri abi kovalamıştı fırıncıyı. bir kere de adamlarını gece gece denize attığını iddia edenler var.
  bu gazino hakkaten garip yerdir. çocukken saklambaç falan oynardık etrafında geceleri. o tadı hala yakalayamamışımdır. biraz daha büyüyünce şişe çevirmece falan oynamaya başladık. deniz kıyısında yıkık bir inşaat vardı bi ara, ucuna oturup manzarayı seyrederdik, efkarlanırdık. derlerdi ki disko yapma niyetleri varmış ama sitenin ihtiyar heyeti mi izin vermemiş, inşaat ruhsatı mı alamamışlar ne. öyle bişeyler vardı. ilk street fighterını buradaki atari salonunda oynamıştır çoğu site genci.

  -a sahili/blok: sitenin girişine yakın olan sahildir/bloktur. diğer bloklara göre daha büyüktür. sahili de daha uzundur. kumsalının devamında taşlık sahili devam eder ama sadece kumsalı bile c'den uzundur. taşlık kısmında sahili yola bağlayan bir merdiven vardır ki altı her daim gölge olduğu için çok kıymetlidir. başında kavga çıkar.
  sitenin girişine daha yakın olduğu için mavişehir'den gelenler genellikle burayı tercih ederler, dolayısıyla daha çok kız olurdu. bu yüzden siteli gençler de genelde burayı tercih eder.

  -b sahili/blok: site bloklarının ortasında olandır. en küçük bloktur. kumsalı yoktur, sahili kayalık ve küçük bir yarımada şeklindedir. bu yarımadanın üstünde gazino kurulmuştur.

  -c sahili/blok: en son bloktur. evimi ihtiva eder, bu yüzden yeri ayrıdır. a'dan küçük, b'den büyüktür. sahili en tenha olandır, sukunet arayanlar tarafından genelde burası tercih edilir. en temiz sahil burasıdır.

  -dehşet, tarzan, jane, sarıkaya: c sahili ile sarıkum sahili arasındaki kayalıklardan bazılarıdır. bunlara bu isimler ne zaman, nasıl, kim tarafından, neye göre verilmiş bilmiyorum ama sitenin gençlerinin macera tutkusunu biraz olsun gidermek için kullanılırlar. buralardan denize atlanır. yukarıdaki sıralama göt isteyişlerine göre, en çok göt isteyenden - en az göt isteyene şeklinde oluşturulmuştur. "dehşet" kayasında suyla temas edilen noktaya yakın sivri taşlar vardır. yeteri uzaklığa atlanmazsa çok ciddi kazalar olabilir. tarzan ve jane altlı üstlüdür. jane daha alçaktır. sarıkaya ise gayet rahat ve tehlikesizdir.

  -sarıkum: önü kapalı olmayan açık bir denizdir. dalgalarla oynamak zevklidir. yer yer tenha, yer yer kalabalıktır. bu tenhalığı dalgaların durumu belirler. bazen dalgaların taşıdığı yosunlar tarafından işgal edilir. o durumda eve gidilir, bi tarafımıza kaçan yosunlar temizlenir.

  -tavşan adası: sitenin bütün sahil şeridinden görülebilen bir adadır. ne yakındır, ne uzaktır. böyle garip bir konumdadır. bu özelliğiyle küçüklükten itibaren efsane olmuştur. hep oraya gitmenin hayali kurulmuştur. hakkında efsaneler türetilmiştir. gün gelir, bünyeler kürek çekebilecek, pedal çevirebilecek kıvama gelir. deniz bisikletlerinden, kanolardan bi donanma* oluşturulur, adaya çıkarma yapılır. "oha, bi bok yokmuş lan!" denir, geri dönülür, paşa paşa kanoların kirası ödenir.

  -eczacı burhan: sitenin en tehlikeli celebritysidir. onun yüzünden çocukluğumuzun efsane parkının yeri değiştirilmiştir. hayatını gitar çalan gençlerle mücadeleye ayırmıştır. "aneyn, bubeyn yok mu?" kalıbını kullanmayı görev bilir. anlayış ve empati eksikliği vardır. günde 3 öğün empati denemeli, kendine gelmelidir.

  -çakmak hoca: site ihtiyar heyetinden biridir. muhtar gibiydi zamanında ama vefat etti rahmetli. siteye gelen yabancı bir arabayı içinde kim var diye öğrenebilmek adına 10 dk. süzmüşlüğü vardır. dik dik bakmak ayıptır gibi düşünmesini beklemiştik yıllarca, düşünemeden vefat etti.

  -arif abi, köpekleri: süper kahraman, eğlenceli insan, canımızın, malımızın güvencesi*. geceleri ortaya çıkar, düdüğünü öttürür, teneke toplar, satar. köpekleri vardır. can yoldaşı olarak görür onları. robert de niro sesi (!) vardır. "iyi akşamlar arif abi" deyince "iyi ağşamlar abim" deyişi vardır ki dillere destan. sürekli çiğdem çitler kendisi. bulmak istediğinizde yerdeki çekirdek kabuklarını takip etmeniz gerekir.

  -pali: işte bu adam görülmeli ya. bir bekçi düşünün ki bütün sitenin güvenliğinden sorumlu olsun ama tüfeği kendisinden uzun olsun. sitede bir kere kavga çıkmıştı da bu adam ayırmak yerine kaçmıştı. çok komikti.

  -hamdi, tansık, utku: ve bu entrynin sonunda bu adamlardan bahsetmemek olmazdı. denizli öğretmenler'i benim için çekilir kılan az sayıda insanın en önde gidenleri, bayrak tutanları. 15 senelik arkadaşlarım, birlikte büyüdüklerim.

  işte bunlardan (aslında çok daha fazlasından) oluşmaktadır denizli öğretmenler. güzeldir, dolu doludur, ne olursa olsun eğlencelidir, arkadaşlar vardır ve her şeyden öte vazgeçilmezdir.*
 • arkadaşlıkları özlenendir. hep çocuk olsak da saçmalasak dedirtir.
 • muhtesem olur buranin gecesi, ruzgarli havasi. raki, bira.. pidesini soylemiyorum bile hic. didim'in guzelliklerinden biridir. ozletir kendini memleketin neresinde olursan ol. sakli yerlerden..