şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 400 milyon yildir hicbir degisiklige ugramamis* tarihin en eski su canlilarindan..
  uce,dorde veya daha fazla sayida parcalara ayirdiginizda bile kendini tamir ederek yeniden eski haline donebilen sevimli su canlisi
 • sahile vurmuş binlercesini tektek denize atmaya çalışan meşhur adam* ve genç cocuk öyküsü..
  "ne farkeder ki?" ve "bak! bunun için farketti"
  en önemli cümleleridir..
  e-maille bulaşır bişiydir genelde..
 • yildiz kaydiginda dilek tutanlarin, suya dusen hayallerinden olusan deniz canlisi.
 • hoş bir hikayedir. üst üste iki kere sınav sorum olmus hikayenin tamamı şöyledir:

  "yazı yazmak için okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan birini görür. biraz yaklaşınca, bu kişinin sahile vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan yaşlı bir adam olduğunu fark eder. yaşlı adama yaklaşır:
  - neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?
  yaşlı adam yanıtlar;
  - birazdan güneş yükselip, sular çekilecek. onları suya atmazsam ölecekler.
  yazar sorar;
  - kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var. ne fark eder ki?
  yaşlı adam eğilir, yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır.
  - onun için fark etti ama... "
 • dun bunlarla ilgili bir belgesel yayinlandi trt1'de. (bkz: trt belgeselleri) logar kapagi boyutunda olanlari varmis bunlarin, minik ayaklari ile inanilmaz bir hizda yuruyup, onlerine ne geliyorsa gene bu ayakciklarla mideye indiriyorlarmis. sonra da canli canli corba yapiyorlarmis yediklerini. o guzel goruntulerinin ardinda bir canavar yatiyormus. (bkz: beauty and the beast)
 • beyinleri olmadigi soylenen hayvan..
 • eskiden çizgi filmlerde arka plan dekoru olarak görünen canlıdır. şimdilerde yummy punk rock kızlarımızın sevgilisi oldu hergele. bir süngerle kanka olup karmaya tavan yaptırdı.
  (bkz: yürü ya kulum)
 • echinodermata phylumunun en afilli üyesidir. kendisine has hereket etme yöntemiyle diğer tüm canlılardan ayrılan bu türün , biletaral simetrik vücudunda genellikle beş kol bulunur. ağızı altında, anüsü ise sırt kısmındadır. anüs açıklığından aldığı suyu kollarının altında bulunan özel tüp ayaklardan vererek hareket eder. sinir sistemi az gelişmiş olmasına rağmen, son dönem yapılan araştırmalara göre, gelişmiş bir sosyal düzen içerisinde yaşarlar. en ilginç özelliklerinden biri de ölümsüz olmalarıdır. ortam şartları optimum koşullarda tutulursa bu şirin canlı sonsuza kadar yaşamını sürdürmektedir. bu özellik yakın akrabaları olan deniz kestanesi ve deniz hıyarlarında görülmemektedir. türkiye sularında en çok rastlanan türleri asterias rubens, marthasterias glacialis, echinaster sepasitus şeklinde sıralanabilir.

  hatalıysam ara; 0535 269 16 28
 • yengeç ve istiridye gibi canlılarla beslenir. istiridyeyi yiyebilmesi için kabuklarını milimetrenin onda biri kadar açması yeterlidir. bu aralıktan midesini istiridyenin içine uzatır ve sindirim enzimlerini salgılayarak istirideyi vücudunun dışında sindirip tabiri caizse içer. bu kadar selim görünüşlü bi canlıdan beklenmeyecek bir beslenme tarzı vardır.
  http://www.tssf.gov.tr/…r/ilkgorsel/ilkgorsel_2.htm
 • beyni olmayan bir hayvan türüdür.