şükela:  tümü | bugün
 • coloradoda bir şehir.. üniversite şehridir, sessiz sakin, huzurlu bir yer olması ile tanınır..
 • cheeseburger in dogum yeridir.
 • university of colorado, denver'ın bulunduğu rocky moutainslarla çevrili kışları karlı ve soğuk olan şehir
 • dünyanın en güzel ve en tehlikeli kayak merkezi aspen ne sahip olmanın şansını yaşayan bu nedenle kış turizmi oldukça hareketli ve kazançlı olan, 17th caddesi'ni,cherry crek mall'unu,the market cafesini, kmart'ını ve hepsinden önemlisi sevgili okulum ucd yi *unutamayacağım küçük fakat güvenli şehir. *
 • enver'in kankası olan çizgi karakter
 • "the mile high city" diye anilir, keza deniz seviyesinden yuksekligi tam 1 mildir. universite sehri degildir ( colorado'daki universite sehirleri: fort collins ve boulder), qwest'in merkezi buradadir. invesco field'de bir denver broncos maci izlemenizi ve akabinde church adli clubda felekten bir gece calmanizi tavsiye ederim.
 • colorado'nun ve tüm ortabatının(texas'ı ortabatıdan saymıyorum) en büyük şehri. capitol binasının basamaklarından birinin üzerinde "şu an deniz seviyesinin 1 mil üstünde duruyorsunuz" diye bir ibare vardır ve kahretsin ki bu koca şehirde yapılabilecek tek turistik aktivitedir. maalesef diğer tüm amerikan şehirleri gibi koca bir sıkıntıdır kendileri, düzenli, temiz, steril bir sıkıntı(nyc, bstn, phi, chi ve sf'yi hariç tutuyorum elbette). dümdüz bir arazi üzerine kurulmuş koca koca gökdelenler vardır. şehrin eski kimliğine ait, gökdelenlerin arsında sıkışmış kalmış sevimli bir kilisesi vardır downtown'da, capitol'ün yakınlarında. efendim başka da hiç bir şey yoktur, gökdelen tepesine çıktığınızda karşıda rocky dağlarını görürsünüz işte o kadar. hah bir de hayatımda hiç bu kadar siyahı bir arada görmediğim bir tramvayı vardır. iyisi mi siz burada fazla kalmayın aspen'e gidin, kayalık dağlarında hiking yapın.

  bir de gerçekten de, bu şehirde geçirdiğim zaman boyunca karşı koyulmaz bir şekilde "denver the last dinasour nay nay nay nay nay nay nay" şeklinde sözlerini bilmeden şarkıyı ardarda söyleyerek arkadaşlarımın beyinlerini becermiştim. tümünün bana alık alık bakmasından dolayı da bu zamanında bize harika gelen çizgi filmin hiç bir avrupa ülkesinde yayınlanmadığını farketmiştim*
 • 16. caddesi ozel arac trafigine kapalidir ve en islek yeridir denver'in. six flags parklarindan elitchs garden bu sehirdedir. sehrin ozellikle kenar mahallelerinde amerikalidan cok meksikaliya rastlarsiniz, ki zaten devlet dairelerinde mutlaka ispanyolca aciklamalar da vardir.

  ayrica:

  (bkz: pepsi center)
 • insanları şaşırtıcı derecede yardımsever ve sıcakkanlıdır. şehri çevreleyen yüksek dağlarla (bkz: rocky mountains) övünürler. denverlılar pek dışarıda dolaşmazlar. burada gezilebilecek neresi var diye sorarsanız size ilk olarak şehir merkezinde 16. street mall diye bir cadde adı verirler, gidip gördüğünüzde etraftaki insan sayısının bir elin parmağını geçmediğini farkedersiniz. amerikanın en büyük su parkının water world adıyla burada olduğu iddia edilir. yazın sıcaklık 25-30 derece arasındadır, neredeyse her akşamüstü yağmur yağar. çok huzurlu, güvenli, trafik gürültüsünün, su sıkıntısının olmadığı yemyeşil bir şehirdir, gezilesi değil ama yaşanılasıdır.
 • 0-6 yaş grubu çocuklara uygulanan gelişim tarama testidir.