şükela:  tümü | bugün
  • kadın çoraplarında opaklık/ kalınlık ölçüsü. mus çoraplar yaklaşık 40 denye iken süper ince çoraplar 15 denye kadardır.
    (bkz: denier)

edit: travmatik araştırmalar sonucu, denier konusunda yeniden bilgilenmiş yazar düzeltme yapmıştır. yaşasın bilim.
  • hemen (bkz: denyo)
  • genellikle sentetik ipliklerde** kullanılan bir numaralandırma ölçüsüdür. 9000 metre ipliğin gram olarak ağırlığıdır.
  • (bkz: dtex)
  • piyasada kullanılan en ince denye 10 dur. basitçe : organize kumaşların ipliği 20 denye x 20 denye dir. penceremizdeki güneşlikte kullanılan iplik ise 135 denye x 300 denye dir.

iplik birimlerinin birbirine çevrimi tablosu ise şuradadır. http://www.uster.com/ui/yarncountchart.html
  • alınan külotlu çorapta geçer. denye miktarı ne kadar düşükse; çorap o oranda incedir, şeffaftır.
    60+ denye - opak
    30-50 denye - yarı-opak
    20 denye - standart şeffaf
    15-19 denye - çok şeffaf
    10-14 denye - super şeffaf
    <9 denye - ultra şeffaf
  • 9000 metre uzunluğundaki ipliğin gram cinsinden ağırlığını ifade eden iplik numarası birimi.
  • td diye gösterilir (t' si büyük). teks ve denyede numara büyük olursa iplik kalın, numara küçük olursa iplik ince olur.
  • en incesinden yapilmis corapları kutsal saydıgımız numaradır. ne kadar düsük denye o kadar seksi bacak.
  • 200 denye olanları kışlık çorap oluyor. ta liseye giderken bir yerden (neresi hatırlamıyorum) 200 denye çorap almıştım. kaç kez kullandım asla yırtılma, delinme vs hiçbir şey olmadı. şimdi buldum tekrar giyiyorum. gerçekten çok kalın ve kaliteli.

şimdi gidip 200 denye başka bir çorap daha aldım ama eski çorabımın yanında esamesi bile okunmaz. yeni aldığım 200 denye ise eskisi 400 denye. aralarında bu kadar büyük fark var.

eski çorabım gibi asla kaçmayacak ve bana yıllarca eşlik edecek 200-400 denyelik çorap arıyorum, neden eskisinden artık bulamadığımı bilen biri yeşillendirirse sevinirim.