şükela:  tümü | bugün
  • epilepsi ve turevleri tedavisinde kullanılan ilac. kanda belirli miktarda bulunması durumunda nobet riskinin minimize edildigini duymuştum*
  • basit bir karboksilik asit olan valproat içerir. mani vakalarında da endikedir kendisi.
  • sara hastalarına genelde verilen ilaç ikiye ayrılır bi tanesi normal depakindir en yüksek dozu 500 mg hafif hastalıklara yada ağır olan hastalara sabah verilir. birde depakin chrono vardır en yüksek dozu 750 mg dır ağır hastalara verilir.epilepsinin değişik bir tarzı olan gece nöbetleri olan insanlara yani uykuya dalmadan önce yaşanan krizler için depakin chrono 500 mg verilir.
  • chrono olanından her gün 1.25 gram kullanmakta olduğum ve büyük ihtimalle bütün hayatım boyunca kullanacağım ilaç.... oldukça ciddi yan etkileri olduğu doğrudur, ki saç dökülmesi bunların en önemsizlerindendir. diğer yan etkileri düzensiz kilo artışı ve en önemlileri olarak karaciğer ve böbrekleri s.kme olasılığı ile konsantre olmakta yaşanan aşırı zorluktur - yani diğer bir deyişle aşırı konsantrasyon kaybıdır...
    kendimden bilirim şu ilacı kullanmaya başladığımdan beri yani yaklaşık 6-7 senedir akademik başarım gitgide düşmeye başlamıştır, herhangi bir şeye doğrudüzgün konsantre olmak acaip zorlaşmıştır.
  • lityum içerir, manik depresif hastalarda ilacın düzenli kullanımı halinde iyi sonuç verdiği söylenir.
  • chrono olan, kontrollü salınım yapar.
  • ilk kullandığımda kendimi yerlere vuracak kadar fena olmuştum. duvarlara çarpıyordum kendimi. oturduğum yerde oturamıyor, yattığım yerde yatamıyordum. bunun üstüne hemen acile gitmiştik bir gece, acilde iğne yaptılar biraz sakinleşmiştim. ertesi akşam depakini gene yuttum aynı belirlitler gene başladı gene acile gittik gene aynı iğneden yaptılar biraz sakinleştim eve geldik annem ilk önce depakin ilacını çöpe attı.
  • kullanan insanlarda, duygu durumunun tutarlı hale geldiği gözlemlenebilir.
  • migren tedavisi için günde 1000 mg olarak kullanmaya başladığım yeni ilacım, bir antiepileptik.
    yan etki görülme şekli değişiklik gösterse de, benim de yaşadığım en belirgin etkisi iştah açması oldu. hiç huyum olmasa da, gecenin bir körü "of sucuklu yumurta olsa da yesek" diye sayıklatmışlığı var. bu tarz ilaçların genelinde olan bir özelliktir zaten, bilerek başlamak gerekir.
    endikasyonları içinde migren tedavisi yazmaz ama insanı, bu dozajın bipolar bozukluklara bağlı maniyi önlenmek için kullanıldığını okuyunca biraz düşündürüyor.
    doktorum bu ilacı konsantrasyonu ve dikkatimi minimum etkiyecek olduğunu söyleyerek reçetelemişti ama burda yazılanlara göre pek de öyle değilmiş gibi görünüyor. artık zamanla deneyip göreceğim.
    ayrıca mutlaka yemeklerden sonra alınmalı.
  • yaklaşık 1 buçuk yıldır chrono olanından günlük 750 mg alıyorum, 2. sene biterken doktor azaltır mı azaltmaz mı bilmiyorum ama, şu var: bu ilacı kullanmaya başladığımdan beri bir üşengeçlik, ellerde hafif titreme, 8-10 kg'lık artış ve çok az da saç dökülmesi gerçekleşti. konsantrasyon konusunda kesinlikle eskisi gibi değilim. doktorun dediğine göre saç dökülmesi ve kilo alma kalıcı etkiler değilmiş. ama benim hızlı bir metabolizmam vardı bu haplardan önce, ne yediğime hiç dikkat etmezdim, hep aynı kiloda kalırdım. şimdi dikkat etmek zorundayım.
    ama bu ilacı almaya başladığımdan beri bir kez dahi olsun epileptik nöbet geçirmedim. sadece kardeşimin beyin sarsıntısı geçirdiğini duyunca biraz kötü olmuştum, ama o da olsun artık di mi? robot değiliz, insanız sonuç olarak.
    sonuç olarak, şimdiye kadar işe yarıyormuş izlenimi uyandıran, ama her ilaç gibi bir an önce bırakılmak istenen ilaçtır.
    (bkz: yan etkisi olmayan ilacın etkisi de olmaz)