şükela:  tümü | bugün
 • iki ayaklı elemelerde ilk maçın anasını siken kural. ilk maçlarda deplasman tarafı atamasak da yemeyelim kafasıyla oynarken ev sahibi taraf da burada gol yiyip sakata gelmeyelim de, gerekirse ikinci maçta sadece gol atsak bile beraberlikte bize yeter kafasıyla oynar. ondan sonra da bugünkü 28 mart 2012 milan barcelona maçı gibi iki tarafın da vakit geçirmeye oynadığı sıkıcı maçlar...
 • deplasmana gelecek takımın korkak oynamaması için yapılmış, maçları daha eğlenceli kılan güzel kural
 • (bkz: away goals)
 • iki maçın da berabere bittiği durumlarda kullanılması kanımca ciddi anlamda adaletsizlik yaratmakta. bunları koyu bir galatasaray taraftarı olarak yazıyorum ama 12 mart 2013 schalke 04 galatasaray maçında umut son dakikada o golü atmasa maç 2-2 bitecek ve galatasaray sırf deplasmanda fazla gol attığı için galip gelemeden turu geçmiş olacaktı. açıkcası iki maç oynanan bir tur için galip gelmeden bir takıma tur atlatmak çok kabul edilebilir bir durum değil. hem de üstüne üstlük schalke hiç yenilgi almadan turnuvadan elenmiş olacaktı.

  tabi olayı sadece bu maç özelinde eleştirmek yanlış olur. ama her iki maçta da galip bir takım yokken tura geçecek takıma atılan gol sayısıyla karar verecek kadar acil bir durum da yok ortada. maçı uzatmaktan bir galip çıkartmaktan bu kadar kaçınmanın da manası yok. evet iki takımın da galip geldiği durumlarda kullanıldığında gerçekten maça heyecan getirdiği gerçek ama ortada galip yokken sevimsiz oluyor biraz. bi el atılmalı olaya.
 • bu kural kalkarsa, bu seferde bol bol penaltı atışlarına gidecek eleme maçları olacak. o zamanda diyeceğiz ki "bu penaltı atışları ile elenmek adaletsiz yaaaa"
  evet biz insanoğlu, ne emmeye ne gömmeye geliyor.
 • bu kural gelmeden önce iki takım arasında üçüncü bir maç oynanıyordu (yanılmıyorsam 70'lerde kaldırıldı).
 • futbolun biraz daha sürprizlere açık bir oyun olmasını, özellikle büyük ve küçük takımlar arasındaki rekabetin artmasını sağladığı için faydalı bir uygulama.

  bu uygulama sayesinde küçük bir takım, güçlü rakibini evinde 1-0 yenerse turu geçmek için heveslenebiliyor. zira deplasmanda bir gol atarsa elenmesi için 3 tane yemesi gerekiyor. bu uygulama kaldırılırsa küçük takımların büyük takımları eleme ihtimali zaten azken daha da azalmış olur.
 • zamanını doldurmuş, mantıksız uygulama, küçük takımın lehine olduğunu iddia etmek de ayrıca mantıksızca. aynı ihtimalle küçük takım evinde bir gol yediği an eleme şansı neredeyse yok olmaktadır bu uygulama ile. bu kural olmadığında berabere maçlar çoğalır, penaltılar artar demek de ayrı bir mantıksız yaklaşım. eğer yenişemiyorsan, tıpkı final maçlarında olduğu gibi penaltılara gidersin. en adili bu.
 • yerinde bir kuraldır. adama sorarlar deplasmanda uzatma oynayacak takıma yazık değil mi diye.
 • futbolun bayanlar tarafından anlaşılmasını zorlaştıran kuralları içerisinde, ne demek olduğunu bilmediği bir çok şey varken, deplasmanda atılan golün neden bu kadar önemli olduğunu kolayca anlamaları aslında bu kuralın o kadar da mantıksız olmadığını düşündürmektedir. dün akşam bir bayandan neden galatasaray bir üst tura çıkıyor 2-2 bitince sorusuna deplasmanda daha çok gol attığı için dedim. hmmm doğru, mantıklı bir kuralmış diyip sustu ve izlemeye devam etti.

  ama biz sizden daha mantıklıyız dediklerinde gülüyordum, haklılar galiba.