şükela:  tümü | bugün
  • depremden dolayı yusuf yusuf atan türk halkını sakinleştirmek ve oyalamak için ortaya atılan yalama şekeridir. (bkz: her eve lazim)
  • istanbulda deprem olmicakmis en son oyle dediler... naci gorur hoca tekrar fikir degistirene kadar bunlardan almaniza gerek yok
  • 17 ağustos depreminden sora ödü bokuna karışan kişilerin hazırda bulundurdukları, gerekli giyecek ve benzeri malzemelerin bulunduğu çantadır...
  • acil bir durumda hemen alınıp çıkılır diye bir vakit kapının dibinde duran lakin çok akıllı kardeşimin en önemli ve gerekli şey benim oyuncaklarındır diyerek içindeki herşeyi boşalttığı çanta
  • insana hayir daha olme zamanim gelmedi duygusunu hissettiren objedir. her eve lazim.
  • 6 temmuz 2003 saros korfezi depremini duyunca insani dur $unu bir daha kontrol edeyim diye du$unduren canta.
  • depremden korkmak yerine alınabilecek en basit önlemdir. bir de sevdiklerinizle deprem anında haberleşme kesilirse depremden 3 saat sonrası için buluşma noktası belirlemeli. biz dolmabahçe sarayının önü demiştik eskiden mesela, şimdi anadolu'ya taşındım, değiştirmek lazım yine*

en basit deprem cantasi iceriği : (yaklaşık bedeli 40-60 ytl)
    çanta*
    su*
    enerji veren yiyecekler
    yedek pilleriyle radyo
    yedek pilleriyle fener
    ilk yardım çantası
    kişisel, reçeteli ilaçlar (örneğin, kalp, damar, tansiyon, şeker ve hormon ilaçları.)
    bir kat giysi
    bir miktar para (10, 20, 50 ytl vs.)
    çok amaçlı çakı
    düdük
    kalem, kağıt
    içinde önemli telefon numaralarının, iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin, önemli evrakların fotokopilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya

daha kapsamlı bir çanta için detay : (yaklaşık bedeli 100-150 ytl)
    1. çanta (1 adet) (çantanızı güzelinden alın)
    yukarıdakilere ek olarak
    4. saglik seti (kapsamlı)
    5. mum (5 adet)
    6. kibrit (10 kutu) ve çakmak (1 adet)
    7. islak mendil (1 paket)
    8. glow stick (isik cubugu)
    9. toz maskesi (5 adet)
    10.is eldiveni (1 cift)
    11.seffaf eldiven (1 cift)
    12.çekiç (1 adet)
    13.murç (1 adet)
    15.peksimet (1 grup)
    16. şeker (200gr.)
    17.konserve (2 adet)
    20.deprem bilgi kitapçiği (1 adet) (onemli telefonlar, lokasyanlar, afet merkezleri, harita vs. )

ve son olarak en ilginç deprem çantası geliyor:
    (bkz: kedi deprem çantası)
  • dolaplarda yazlık-kışlık değişimi yapılırken el atılması gereken çanta. her mevsim orkid unutulmaya. depremde hamileler doğurur, olmayanlar regl olur, kamyonlarla orkidin bir günde tüketildiğini gördüm, hafife almayın.