şükela:  tümü | bugün
 • tam adi istanbul deprem erken uyarı ve acil mudahale projesidir. siddetli bir yer hareketinin en yikici ani depremin baslangicindan 7-8 saniye sonrasidir dusuncesiyle yola cikilarak merkezi kandilli rasathanesi olmak uzere su siralar altyapi calismalari tamamlanmakta olan, dunyada cok az ornegi olan sistem. istanbul ve cevresinde kilit noktalara yerlestirilecek* sismograflardan alinan yer hareketi degerleri belirli bir esik seviyenin uzerine cikinca bu sistem online belirli yerlere sinyal gonderecek. bu sinyal sonucunda ise buyuk fabrikalardaki* sistemler otomatik olarak kapatilacak, acil cikislar acilacak, elektrik ve gaz sistemleri kapanacak deprem sonrasi ikincil zararlarin minimuma indirilmesi saglanacak. zira depremler sonucu cikan yangin, gaz sizintisi, patlama gibi olaylar oldukca buyuk zarar vermektedir.

  ayrintili bilgi icin
  http://www.koeri.boun.edu.tr/…muh/ewrr/ewrrmain.htm
  http://www.hurriyetim.com.tr/…premi/bilimteknik.asp
  http://www.netbul.com/…/deprem/erkenuyari/index.asp
 • ingilizcesi earthquake early warning and rapid response system olarak geçer, kısaca ewrr olarak geçer.
 • (bkz: kedi)
  (bkz: kopek)
 • doğanın yıllar öncesinden deprem olacağını haber vermesine aldırmadan, yumurta kapıya ne zaman dayanacak acaba sorusunun cevabına arayan sistem.
 • gerçek anlamda sadece japonya'da uygulanmaktadır. işte şurada
  ortada önceden bildirilmiş/kesinleşmiş hiçbir bilgi yok iken, biraz sonra meydana gelecek olan depremin, 3 dakika önceden tüm ülkeye tv kanalları, gsm ve e-posta yoluyla, hatta meydana gelecek olan depremin şiddetinin ve tam yerinin vatandaşlara bildirilmesini izliyorsunuz.
  evet, bize dönelim, "başı açık olanlar ya satılık, ya kiralık." kavgasında nerede kalmıştık?
 • japonya'daki versiyonu 27 saniye önceden bilgisayar ekranınızda belirip, tv yayınlarını keserek uyarı veren sistem. 8 yıl önce kurulan sistemde ise 8 ayrı merkeze kandilli'den deprem ve tsunami uyarısı gidebiliyor, hatta hızlı treni de durdurabiliyor ama farazi olarak. çünkü neden? çünkü harekete geçebilecek merkez yok. çünkü bilgisayardan bilgisayara gidiyor uyarılar, kandilli'den uyarıyı alıp harekete geçecek cihaz yok. tübitak tarafından satın alınması gerekiyormuş gerekli sistemin. ve yine duymaya alışkın olduğumuz sözler, "çalışmalarımız devam ediyor".

  (bkz: öeehh)
 • bu sistemin türkiye'de de uygulanacağını söylüyorlar. "30 saniye sonra yaklaşık 7.6 şiddetinde bir deprem olacak" gibi bir uyarı veriyormuş anladığım kadarıyla. depremden kaynaklanacak can kayıplarının sayısı kesinlikle büyük oranlarda azalacaktır evet ama dikkatli olmak lazım, yanlış bir uyarı sonucu bi kaç milyon insan pencerelerden atlayarak telef olabilir. bu kadar ciddi bir entry'i "not: fenerbahçeliyim" diyerek bitirmek istemezdim ama maalesef.
 • saat 21:42 de olan depremin şiddetini bile saat 22:02 de öğrenebildiğimiz skim sonik sisteme sahip türkiyeye gelse de parayla öğreniriz mna kodum sistemini. anca çene mna koyim yaşasak çene ölsek arkamızdan yine çene. dünyada bir altyazı geçer kimsenin sikinde olmayız. allah belanızı versin.
 • biz de en fazla 30 saniye once cep telefonlarina kelime-i sahadet mesaji seklinde isleyebilecek sistem. surdan biliyorum; 1999 depreminde biz erken uyariyi aldik aslinda da, catlak ustu boyama disinda henuz bir sey gormedik.
 • japonya için verebilecek bir kurulu örnek var. hepi topu 10-15 saniye kazandırıyor.
  ancak gözlemler arasında yalancı yalancı sana kimse inanmaz psikozunun da hakim olduğu bir gerçek.

  uyarı yapılan bölge depremin merkez üssüne ne kadar uzaksa, uyarı geldikten sonra yapılanlar o kadar lakayıt.

  misal docomo uyarıyı anında geçiyor ceplere, ortalık anında dıt dıt dıt uyarı veren cep telefonlarıyla doluyor. sonrasında yapılanlarsa tam evlere şenlik. sirasiyla çoğunluğu şu sıralamada.

  0, uyarı anı
  1 - 5 sn. arası, depremin merkez üssü kontrol
  5 - 10 sn arası, deprem geliyormuş tetikte olalım, ama kıçımızın rahatı da kaçmasın oturalım,
  deprem anı ve sırası, aman uyarı verilen deprem de bu muymuş, her zamanki nanelerden... sarsıntıda değişiklik yoksa, yaymaya devam.
  deprem sonrası 15 sn - 1 dk, aman bu da geçti iyi iyi.
  deprem sonrası 1 - 3 dk, ee aletsel büyüklük neymiş araştırması
  deprem sonrası 3 - 5 dk, hocam docomo uyarı gönderiyor da au ve softbank göndermiyor, biz insan değil miyiz geyiği, son deprem app'leri üzerine geyik, sıradan hayata dönüş...

  bu da bir japonya gerçeği...

  neyseki camdan, balkondan atlayan adamlar yok memlekette.