şükela:  tümü | bugün
  • ilgili standardında belirtilen ivme değerlerindeki sarsıntılarda deprem hareketini algılayıp gerekli noktalara (selenoid vana, kontaktör, vs.) sinyal gönderip bazı önlemlerin otomatik olarak alınmasını sağlayan sensördür. doğalgaz kullanan binaların kolon hatlarına monte edilen gaz kesme emniyet vanalarına (selenoid vana) sinyal göndererek doğalgazı otomatik olarak keser. böylece meydana gelebilecek olası gaz kacaklarından çıkabilecek patlamalara ve yangınlara karşı önlem alınır. keza yine elektrik (kontaktör yardımıyla) sistemini otomatik olarak devre dışı bırakır, asansörleri durdurarak olası bir tehlikenin önüne geçer. jeneratörler deprem sırasında meydana gelen elektrik kesilmesinden dolayı otomatik olarak devreye girip yangın tehlikesi yaratabilir, deprem sensörünün röle çıkışlarından birinin jeneratöre bağlanması bu riski ortadan kaldırır. yangın yönetmeliğinin 160. maddesine göre; birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde bulunan yapı yüksekliği 51,50 metreden fazla olan binalarda deprem sensörü kullanılması zorunludur.
  • ulan ben bunu geçenlerde yumurtladıydım evde biraderle deprem hazırlığı yaparken, açıp bakana kadar geçen 2 dk da nasıl zengin olmuştuk anasını satayım, çok geç doğdum çok geç...